نگرانی از وضعیت زندگی آوارگان داخلی افغانستان

خانواده بی جا شده در کابل حق نشر عکس Getty
Image caption نود درصد آوارگان داخلی در افغانستان گفته اند که دیگر به مناطق اصلی خود باز نمی گردند.

بانک جهانی و آژانس پناهندگان سازمان ملل نسبت به وضعیت زندگی آوارگان داخلی در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

بر اساس آمار وزارت امور مهاجران افغانستان، در حال حاضر حدود ۴۳۰ هزار نفر در این کشور از مناطق اصلی خود به دلیل ناامنی و خشونت آواره شده اند.

بانک جهانی و آژانس پناهندگان سازمان ملل نتایج بررسی های خود را از وضعیت این آوارگان در گزارش مشترکی منتشر کرده و مسئولان این دو نهاد گفته اند که این آوارگان در وضعیت بدی به سر می برند.

در این گزارش آمده که این آوارگان داخلی عمدتا در مناطق حاشیه ای شهرهای افغانستان زندگی می کنند و ۷۰ درصد آنها به نیروی برق، آب آشامیدنی بهداشتی و خدمات بهداشتی دسترسی ندارند.

نداشتن سرپناه و امنیت غذایی از دیگر مشکلاتی است که به گفته گزارشگران این دو نهاد بین المللی، این آوارگان با آنها رو به رو هستند.

نسیمه نیازی از نویسندگان این گزارش گفته که ۹۰ درصد از ۴۵۰ خانواده آواره در شهرهای کابل، هرات و قندهار، که با آنها برای تهیه این گزارش مصاحبه شده، گفته اند که دیگر به محلات اصلی خود بازنمی‌گردند.

خانم نیازی گفته است: "نتیجه ای که ما در تحقیقات خود به آن رسیدیم این بود که ۷۰ درصد از مصاحبه شوندگان در نقطه های غیررسمی بیشتر از دو سال و ۴۱ درصد دیگر حد اقل پنج سال زندگی کرده اند."

او افزود: "۹۰ درصد از همین مصاحبه شوندگان گفته اند که هدف و برنامه‌شان این است که در این منطقه ها به طور دایمی بمانند و حتی اگر امنیت بهتر هم شود، به مناطق اصلی خود بازنمی گردند."

نویسندگان این گزارش خواستار رسیدگی فوری به نابسامانی های زندگی آوارگان داخلی افغانستان شده اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption این آوارگان عمدتا در مناطق حاشیه ای شهرها زندگی می کنند.

مقامهای وزارت امور مهاجرین افغانستان از انتشار یافته‌های این گزارش استقبال کرده و خواهان کمک فوری به این آوارگان شده اند.

عبدالصمد حامی معاون این وزارت گفته است: "کمک های کوتاه مدت این است که برای آنها مواد غذایی توزیع شود تا آنها زنده بمانند. اما راه حل دائمی این است که کمکهای توسعه ای در این بخش صورت گیرد تا این ها در کنار جامعه میزبان جا به جا شوند و زندگی خود را به طور عادی ادامه بدهند."

در گزارش بانک جهانی و آژانس پناهندگان سازمان ملل، این آوارگان آسیب پذیرتر از خانواده های فقیر ساکن در مناطق اصلی خود توصیف شده اند.

گفته شده است که ادامه ناامنی، فقر و بی کاری در برخی از مناطق افغانستان به طور روز افزونی بر شمار آوارگان داخلی می افزاید.