روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۱ جوزا

هشدار اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور، در صفحات روزنامه‌های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

روز سه شنبه، ۱۰ جوزا/خرداد آقای کرزی در یک نشست خبری به این نیروها هشدار داد که اگر به تلفات غیرنظامیان پایان ندهند، آنها "اشغالگر" تلقی خواهند شد و افغانها یاد دارند که با اشغالگران چگونه برخورد کنند.

روزنامه افغانستان به این نظر است که در عنوان کردن مساله تلفات غیرنظامیان بیشتر از این که جنبه های انسانی آن مطرح باشد، بیشتر "مانور دادن" بر سر این مساله در نظر است. به باور نویسنده، این مساله همزمان با تنش های سیاسی دولت افغانستان با جامعه بین المللی "تند یا کند" می شود.

روزنامه افزوده این که نیروهای بین المللی بارها در پی تلفات غیرنظامیان عذرخواهی کرده اند، نشان می‌دهد که از جانب آنها "تعمدی" در کار نیست. نویسنده تاکید کرده که این امری است که دولت افغانستان و نیروهای خارجی باید با تفاهم و همکاری آن را حل و از تکرارش جلوگیری کنند.

سرمقاله نویس افغانستان باور دارد که وضعیت امنیتی، سیاسی و اجتماعی افغانستان ایجاب نمی کند که این کشور بار سنگین تنش میان دولت و کشورهای حمایت کننده را بر دوش بکشد. نویسنده تاکید کرده که دولت باید راهکاری برای حل مسائل تنش‌زا پیدا کند تا بتواند به برنامه‌های بزرگ خود رسیدگی کند.

راه نجات هشدارهای آقای کرزی به نیروهای خارجی را "بی‌سابقه" خوانده و نوشته که او به نیروهای ناتو "اعلام خطر کرد". ولی روزنامه این پرسش را مطرح کرده که حال چگونه او این هشدار خود مبنی بر این که این نیروها را "اشغالگر" اعلام می‌کند را عملی خواهد کرد.

سرمقاله نویس راه نجات افزوده که به نظر می‌رسد این بار هم مانند گذشته تنش‌ها میان آقای کرزی و مقامهای ناتو فروکش خواهد کرد، خشم آقای کرزی به وسیله "اظهارات تعارفی" یکی از مقامهای غربی فرو خواهد نشست و وضعیت به حالت عادی بازخواهد گشت..

این روزنامه این احتمال را هم امکان پذیر دانسته که اظهارات تازه آقای کرزی باعث سرعت بخشیدن به روند آماده سازی و امضای سند پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا شود و با امضای این سند بسیاری از نابسامانی ها پایان خواهد یافت.

اما روزنامه چراغ به این باور است که این موضع گیری رئیس جمهوری نشان می‌دهد که او با اتکا به قدرت مردم و با اعتماد به نفس سخن می‌گوید و می‌خواهد که به گونه مستقلانه در مورد تعیین سرنوشت کشور و دفاع از حاکمیت ملی تصمیم‌گیری کند.

روزنامه افزوده که مردم افغانستان قدر کمک‌های سخاوتمندانه بین‌المللی به بازسازی بعد از جنگ و آزادی از چنگال تروریسم را می‌دانند، اما به هیچ وجه قبول ندارند که در بدل این کمکها استقلال خود را به "معامله" بگذارند.

چراغ تاکید کرده که نیروهای خارجی و همسایگان افغانستان باید دانسته باشند که مردم این کشور هرچند در برابر فشارها صبورند، اما کاسه صبر آنها هم ظرفیتی دارد و روزی لبریز خواهد شد. به نظر نویسنده، رئیس جمهوری درست گفته و اگر نیروهای خارجی از "خط قرمز" بگذرند، "اشغالگر" تلقی خواهند شد.

"برخورد با یک ملت بزرگ" عنوان سرمقاله شماره امروز روزنامه سرنوشت است که در آن اظهارات اخیر آقای کرزی را ناشی از "خواست‌های مردم افغانستان" دانسته و تاکید کرده که نیروهای بین‌المللی باید بمباران خانه های مردم را متوقف کنند.

به نظر روزنامه، هشدار آقای کرزی برای نیروهای خارجی "تکان دهنده" است و ادامه بمباران خانه های مردم به وسیله این نیروها می‌تواند به معنای اشغال کشور تلقی شود و آنگاه "تاریخ گواه است که مردم افغانستان با اشغالگران چگونه برخورد کرده اند".

سرنوشت تاکید کرده که این تنها یک حرف نیست و اگر این مساله به درستی درک نشود، آنگاه یک ملت با یک ابرقدرت در رویارویی قرار خواهد گرفت و به تعبیر روزنامه، تاریخ به درستی ثابت کرده است که برخورد اشغالگران با مردم افغانستان چه پیامدی دارد.

هشت صبح در مطلبی با عنوان "درد و دریغ کرزی بر بی کسی طالبان تروریست" اظهارات آقای کرزی را نقد کرده نوشته که در سخنان آقای کرزی در مورد طالبان "مغالطه آشکاری" وجود دارد. به نظر نویسنده این که تلفات غیرنظامیان بدون تردید باید محکوم شود، اما لحن آقای کرزی در مورد کشتار غیرنظامیان در حملات طالبان "متفاوت" و "شبهه برانگیز" است.

هشت صبح انتقاد کرده که آقای کرزی دستهای "نه چندان ناپیدای پاکستان" در حادثه هفتم جوزا/خرداد در تخار را نمی بیند و "طالبان مزدور پاکستانی" را "برادر" خطاب می کند و تاکید دارد که افغانستان در "هر شرایطی" مجبور به دوستی با همسایه های خود و از جمله پاکستان است.

نویسنده همچنین این نظر را مغالطه دانسته که برخی از افراد طالبان بر اساس مجبوریت های ناشی از بیکاری و بمباران خانه ها، علیه دولت دست به تفنگ برده اند. نویسنده پرسیده که این طور است، چرا آنها به "فرمان ژنرال حمید گل و کلنل امام" دست به قتل کودکان و زنان بزنند و اقدام به سر بریدن کنند.

ژنرال حمید گل رئیس سابق سازمان اطلاعات پاکستان است که به عنوان "پدر معنوی" طالبان شهرت دارد و کلنل امام رئیس بخش افغانستان در این سازمان بوده است.

هشت صبح همچنین افزوده که اگر منطق همین باشد، باید به "جاسوسان روس و انگلیس مدال افتخار داد"، در حالی که به نوشته روزنامه، در گذشته در افغانستان قتل عامها و نسل‌کسی زیادی روی داده اما کسی "جاسوس و وطن فروش" نشده است.

اراده در سرمقاله خود به بهانه روز بین‌المللی کودکان، وضعیت کودکان در افغانستان را بررسی کرده و نوشته که کودکان در این کشور "نه امیدی به فردای بهتر دارند و نه توقع دستگیری و مساعدت از سوی نهادهای داخلی و خارجی".

به نظر روزنامه کودکان بسیاری هستند که به دنبال لقمه نانی "آشغال دانی‌ها" را جستجو می‌کنند و با زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. به نوشته اراده، کودکان به این باورند که روزی بمبی، موشکی یا گلوله‌ای به سراغ زندگی آنها خواهد آمد.

نویسنده افغانستان را "ماتمسرا" خوانده و نوشته که در کشور هر روز چند کودک زیر آوار بمباران خانه‌ها مدفون می‌شوند، در حالی که مقامهای مسئول، نهادهای بین‌المللی، نیروهای حافظ صلح و مدعیان دفاع از حقوق بشر میلیاردها دلار را صرف حفظ جان خود می‌کنند.

مطالب مرتبط