افغانستان و پاکستان توافقنامه ترانزیتی خود را بازنگری کرده‌اند

انوارالحق احدی، وزیر تجارت افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption آقای احدی گفت که مشکلات میان افغانستان و پاکستان در مورد ترانزیت و امور بازرگانی حل شده است.

مقامهای بازرگانی افغانستان و پاکستان به دلیل بروز مشکلاتی در اجرای توافقنامه ترانزیتی میان دو کشور، آن را بازنگری کرده اند.

این توافقنامه چهار ماه پیش توسط وزیران بازرگانی هر دو کشور و در حضور هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در اسلام آباد امضا شده بود.

در سه روز گذشته مقامهای بازرگانی دو کشور در کابل سرگرم گفتگو برای رفع مشکلات اجرایی این توافقنامه بوده اند و روز پنجشنبه، ۱۲ جوزا/خرداد غلام محمد ایلاقی معاون وزیر تجارت افغانستان و ظفر محمود معاون وزیر بازرگانی پاکستان نسخه بازنگری شده این توافقنامه را در حضور خبرنگاران امضا کردند.

مقامهای بازرگانی هر دو کشور گفته اند که نسخه اولیه این توافقنامه به دلیل اختلاف دو دولت در مورد چند ماده از آن باعث شده بود که این سند به اجرا گذاشته نشود.

یکی از موارد اختلاف برانگیر در این توافقنامه پرداخت ضمانت مالی از سوی بازرگانان افغان هنگام انتقال کالاهای تجاری از خاک پاکستان به دولت این کشور بود که بازرگانان افغان آن را "سنگین" خوانده بودند.

انوارالحق احدی وزیر تجارت افغانستان با اعلام اینکه حالا این موضوع حل شده، گفت که یکی دیگر از موارد اختلافی ثبت مشخصات بیومتریک افراد دخیل در ترانزیت کالاهای تجاری بوده است.

آقای احدی گفته است که در شرایط کنونی، عمل به این بخش از توافقنامه در هیچ یک از دو کشور قابل امکانپذیر نیست.

وزیر تجارت افغانستان گفته است که این توافقنامه در ظرف ده روز در هر دو کشور به اجرا گذاشته خواهد شد.

ظفر محمود، معاون وزیر بازرگانی پاکستان امضای این توافقنامه را به سود هر دو کشور دانسته و گفته است که این توافقنامه فصل تازه ای را در همکاری های منطقه ای در زمینه حمل و نقل می گشاید.

آقای محمود گفته است: "در این توافقنامه ـ که اساسا در مورد ترانزیت کالاهای تجارتی و همکاری است ـ سهولت هایی در مورد تجارت منطقه ای پیشبینی شده است. این توافقنامه فصل تازه ای را در همکاری های منطقه ای می گشاید که به نظر من، برای پیشرفت و رشد اقتصادی و تجارتی در منطقه بسیار ضروری است." معاون وزیر بازرگانی پاکستان تاکید کرد که دولت او برای اجرای این توافقنامه تلاش خواهد کرد.

اما بازرگانان افغان در گذشته گفته اند که دولت پاکستان با این که نسخه قبلی این توافقنامه را امضا کرده بود، هیچ یک از مواد آن را به اجرا نگذاشت. بر اساس این توافقنامه، وسائط نقلیه شرکت های حمل و نقل افغانستان می توانند به بندرهای پاکستان رفت و آمد کنند و پاکستان هم می تواند کالاهای تجاری خود را از طریق خاک افغانستان به کشورهای آسیای میانه صادر کند.

مطالب مرتبط