طالبان پاکستان: میدان جنگ ما و طالبان افغان جداست

فقیر محمد حق نشر عکس no credit
Image caption رهبر طالبان پاکستان در حالی که تاکید می کند هدف آنها و طالبان افغان متفاوت است اما دفاع از افغانستان را برای همه مسلمانان ضروری می داند

فقیر محمد رهبر یکی از شاخه های طالبان پاکستانی می گوید، طالبان پاکستانی و افغان، با هم متفاوتند و هرکدام از این گروه ها اهداف خود را دارند.

این رهبر طالبان پاکستانی در یک مصاحبه تلفنی با نعمت الله کریاب خبرنگار بی بی سی در شرق افغانستان گفت :" در جنگهای داخلی افغانستان هیچ کسی حق مداخله ندارد اما دفاع از افغانستان بعنوان یک کشور همسایه و اسلامی بر تمامی جهان به ویژه برای جهان اسلام ضروری است، تا نیروهای متکبر و مغرض در رسیدن به مقاصد شوم خود ناکام شوند."

فقیر محمد در این گفت و گو همچنین تاکید کرده است که کشورهای همسایه باید از سیاست های دوگانه در قبال افغانستان دست بکشند. اما او توضیح نداده است که منظورش از سیاست های دوگانه کشورهای همسایه چیست.

در پاسخ به این سوال که منظورش از سیاست های دوگانه چیست و کدام کشورها چنین سیاست های دوگانه ای دارند گفت: "در این زمینه اشاره ما بیشتر به آن کشور هایی است که از نگاه حدود جغرافیایی با افغانستان مرز مشترک طولانی دارند. در این مورد هدف من کشوری است که همه آن را می شناسند و تلاش دارد در قبال افغانستان نقش زیادی بازی کند و در حال حاضر هم نقش بازی می کند، به باور من این کشور ها نمی توانند در کشورهای خود نقش بازی کنند و در کشور های خود امنیت را تامین کنند. نقش بازی کردن در کشور بیگانه به عقیده من کار بی جایی است."

اگرچه فقیر محمد نخواست از کشور خاصی نام ببرد اما اشاره های او می رساند که منظورش پاکستان است و به باور طالبان پاکستانی این کشور نمی تواند به تامین امنیت افغانستان کمک کند.

رهبرطالبان پاکستانی همچنین گفت آنها برای استقرار یک حکومت اسلامی در پاکستان می جنگند و در این جنگ نیازی به طالبان افغانی ندارند، او گفت:" اگرچه امروز مسلمانان و مجاهدین جهان اسلام ملا عمر را در برابر کفر رهبر خود می دانند. اما تحریک ما (جنبش ما) در پاکستان یک تحریک خود مختار است. ما در مبارزه خود در پاکستان به طالبان افغان نیاز نداریم و طالبان افغان برای مبارزه در کشورشان به ما نیاز دارند. میدان های جنگ ما جداست. میدان جنگ ما پاکستان است و میدان جنگ طالبان افغان، افغانستان است، این موضوع روشن است و شما از آن آگاهی دارید.

این نخستین باری است که فقیر محمد بعنوان یکی از شاخه های گروه طالبان پاکستانی، حاضر شده است در مورد مواضع این گروه در قبال پاکستان، افغانستان و همچنین نیروهای خارجی که در افغانستان حضور دارند، اظهار نظرکند.

دربخشی از این گفت و گو فقیر محمد با اشاره ضمنی به حملات هواپیماهای بدون سرنشین بر مواضع طالبان پاکستانی، تاکید کرد که اگر کسی به ما آسیب برساند، ما هم در صدد انتقام خواهیم بود.

مطالب مرتبط