سفر 'خدا حافظی' گیتس به افغانستان

رابرت گیتس حق نشر عکس AFP
Image caption آقای گیتس با شماری از سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان دیدار خواهد کرد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در دوازدهمین و احتمالا آخرین سفر خود در مقام وزارت دفاع کشورش روز شنبه (۴ ژوئن) وارد افغانستان شد.

این سفر او پس از چهار و نیم سال رهبری مبارزه با تروریسم و جنگ افغانستان در وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، "سفر خداحافظی" خوانده شده است.

قرار است در آینده نزدیک آقای گیتس در پنتاگون جای خود را به لئون پانتا، رئیس کنونی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بدهد.

آقای گیتس در این سفر با شماری از ۹۰ هزار سرباز آمریکایی مستقر در افغانستان دیدار کرد.

در حال حاضر ۱۳۰ هزار سرباز نیروهای بین المللی تحت فرمان فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان در تلاش برقراری ثبات و مبارزه با تروریسم هستند.

این نیروها از ماه آینده خورشیدی انتقال مسئولیت تامین منیت به نیروهای داخلی افغانستان را آغاز می کنند و همچنین روند خروج تدریجی آنها از افغانستان هم پس از آن آغاز می شود.

آقای گیتس در این سفر با مقامهای ارشد دولت افغانستان و از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور هم دیدار و گفتگو کرد.

او اخیرا هشدار داده بود که اگر تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات نیروهای بین المللی متوقف نشود، آنها "اشغالگر" تلقی خواهند شد.

در همین رابطه رئیس جمهوری افغانستان همچنین خواستار توقف کامل عملیات شبانه این نیروها شده و گفته است که این هشدار او "هشدار آخر" خواهد بود.

اما نیروهای تحت فرمان ناتو این عملیات ها را در جنگ با شورشیان ضروری دانسته و گفته اند که عملیات شبانه را به عنوان بخشی از مبارزه با شورشیان ادامه می دهند.

مطالب مرتبط