یک زن ایرانی در افغانستان به ۲۰ سال زندان محکوم شد

مواد مخدر، عکس از وبسایت دادگاه ویژه مبارزه با مواد افغانستان حق نشر عکس CJTF
Image caption بخشی از مواد مخدر تولید شده در افغانستان به ایران یا از طریق آن به کشورهای دیگر قاچاق می شود.

دادگاه ویژه مبارزه با مخدر افغانستان یک زن ایرانی را به اتهام قاچاق مواد مخدر به ۲۰ سال حبس محکوم کرده است.

این دادگاه روز شنبه، ۱۴ جوزا/خرداد اعلام کرد که این زن ـ که نامش فاش نشده ـ هنگام انتقال ۹ کیلو گرم هروئین از افغانستان به ایران در بندر اسلام قلعه در غرب افغانستان بازداشت شده است.

احمد خالد موحد، سخنگوی دادگاه ویژه مبارزه با مواد مخدر گفته است که دادگاه این زن را در جلسه علنی به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

آقای موحد گفته که این زن بر اساس شواهد و مدارک ثابت کننده جرم محکوم شده است.

او افزوده است که فرد محکوم شده حق فرجام خواهی در دادگاه استیناف و درخواست تجدید نظر در مورد رای صادر شده علیه خودش را در دادگاه عالی دارد.

پیش از این هم این دادگاه دهها تن را به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر محکوم به حبس کرده و چهار روز پیش هم ۹ تن را به تحمل تا ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

این نخستین مورد است که این دادگاه یک زن ایرانی را به اتهام قاچاق مواد مخدر محکوم به حبس طولانی مدت می کند.

بخشی از مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود، از طریق ایران به بازارهای اروپایی قاچاق می شود و همچنین بخشی از آن در داخل ایران مصرف می شود.

هر چند ایران قوانین سختگیرانه ای در مورد مبارزه با قاچاق مواد مخدر دارد، اما هنوز نتوانسته که جلوی قاچاق این مواد از خاک خود را بگیرد.

این در حالی است که کمیسیون جهانی سیاستگذاری مقابله با مواد مخدر، اخیرا با انتشار گزارشی اعلام کرده که جنگ علیه مواد مخدر در جهان با شکست روبرو شده است.

در این گزارش، افغانستان از تولیدکنندگان اصلی هروئین در جهان دانسته شده است که "آسیب‌رسان‌ترین" نوع مواد اعتیادآور رایج در جهان و معتادان آن از پرهزینه‌ترین معتادان برای دولتها محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط