روزنامه های کابل: شنبه، ۱۴ جوزا

روزنامه های چاپ امروز افغانستان مبارزه با تروریسم و حملات اخیر طالبان در این کشور را بیشتر مورد بحث قرار داده اند.

ماندگار در مطالب اصلی خود نوشته که برادرزاده یک مقام ارشد وزارت دفاع در ورود مهاجم انتحاری که ساختمان وزارت دفاع را هدف حمله قرار داد، دست داشته است. به نوشته این روزنامه، این فرد به همراه سه محافظ امنیتی این مقام، فرد مهاجم را وارد محوطه وزارت دفاع کرده بودند.

ماندگار بر اساس گزارشی که به این روزنامه رسیده، مدعی شده که "شماری از افراد بلندپایه وزارت دفاع ملی این حمله را در هماهنگی با سازمان استخباراتی پاکستان مدیریت کرده اند". نویسنده افزوده که هدف مهاجم انتحاری مقامهای مربوط به جریان مقاومت "ضد طالبان" در این وزارت بوده اند.

این روزنامه همچنین نوشته که فاش شدن این خبر نشان می دهد که "افراد غیرمطمئنی" در رده های بالایی ارتش نفوذ کرده اند و عامل آن شخص حامد کرزی، رئیس جمهوری کشور است. به نوشته ماندگار، شماری از چهره های ضدطالبان پیش از این کنار گذاشته شده اند.

این روزنامه انتقاد کرده که هشدارهایی که قبلا در زمینه نفوذ "دشمن" در ارتش داده شده بود، جدی گرفته نشده است، در حالی که به باور روزنامه، اگر این هشدارها جدی گرفته می شد، شاید برخی از حوادث بدی که اتفاق افتاده است، اتفاق نمی افتاد.

آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته که حامد کرزی اراده جنگ علیه "تروریستان" ندارد و امیدوار است که بتواند با آنها "حکومت مشترک" بسازد و با حکومت "تک قومی" تا چند سال دیگر سکان قدرت را در دست داشته باشد.

روزنامه افزوده که تروریستها تا حال مجازات نشده و آنهایی هم که زندانی شده اند، بر اثر "معامله گری" ها با "طالبان حکومتی" آزاد می شوند. به نوشته این روزنامه، نهادهای اجتماعی و سیاسی به کشتار کودکان و زنان در حملات تروریستی واکنش لازم نشان نمی دهند.

نویسنده آرمان ملی همچنین نوشته که هنوز میان "دوست" و "دشمن" به درستی تفکیک نمی شود و روزنامه پرسیده که در چنین وضعیتی چگونه می توان به آینده امیدوار بود. آرمان ملی تاکید کرده که اگر تروریستها سرکوب نشوند، با "تقبیح ظاهری" حملات تروریستی نمی توان جلو آنها را گرفت.

روزنامه افغانستان بمبگذاری کنار جاده ای، گسترش خشونت در مناطقی که قرار است که مسئولیت تامین امنیت آنها به نیروهای داخلی واگذار شود و همچنین استفاده از کودکان در بمبگذاری های انتحاری را از تاکتیک های جدید طالبان برای ادامه خشونت خوانده است.

نویسنده افزوده که اتخاذ این گونه تاکتیک ها و تغییر تاکتیک ها به وسیله طالبان نشان می دهد که علی رغم فشارهای داخلی و خارجی، امتیازهای بزرگی برای گفتگو به آنها داده می شود و آنها توانایی خود را برای ادامه خشونت حفظ کرده اند.

به تعبیر این روزنامه، در چنین وضعیتی دولت افغانستان و نیروهای ناتو بجای مقابله با طالبان، در پی تلاش های "موهوم" برای مصالحه با طالبان هستند و گاهی حتی برای چنین کاری شعار هم داده می شود و در خارج کشور نیز گاهی گفته می شود که مذاکراتی با برخی نمایندگان طالبان انجام شده است.

چراغ در سرمقاله خود نوشته که در پی هشدار حامد کرزی به نیروهای ناتو در مورد توقف تلفات غیرنظامیان، "همسایگان" به وسیله "عوامل" خود مخالفت ها در مکانهای مذهبی افغانستان را آغاز کردند و روز جمعه این مخالفت ها در اماکن مذهبی کابل بیشتر بود.

به نظر این روزنامه، برخی از روحانیان بدون توجه به منافع ملی با پیمان استراتژیک با آمریکا مخالفت کردند و حتی یکی از آنها با طرح بحث "ناموسی" هشدار داد که در صورت ایجاد پایگاه دایمی آمریکا در افغانستان، افغانها حق مخالفت با تجاوز آمریکایی ها به زنان و دختران را نخواهند داشت.

چراغ افزوده که چنین اظهارات بیشتر از آن که با پیمان استراتژیک مرتبط باشد، بیانگر سیاست‌های کشورهای همسایه از طریق "کانالهای غیررسمی" در قبال سرنوشت مردم افغانستان است و این امر نشان می دهد که این همسایگان راضی نیستند که افغانستان بخاطر منافع ملی خود با هیچ کشوری پیمان ببندد.

چراغ این روحانیان را "حنجره هایی در خدمت همسایگان" خوانده که در جامعه اقدام به "سمپاشی" می کنند. روزنامه تاکید کرده که دولت افغانستان باید با حفظ اصول آزادی بیان، تلاش کند که جلو این گونه "جوسازی های خصمانه" را بگیرد که به تعبیر نویسنده، "علیه منافع ملی و به نفع دشمنان" است.

هشت صبح اظهارات اخیر رحمان ملک، وزیر کشور پاکستان را "بی پایه" خوانده و با طعنه افزوده است که کم هوشی او باعث شده است که ادعای ورود طالبان از افغانستان برای جنگ به پاکستان را کمی دیرتر مطرح کند.

آقای ملک روز جمعه، ۱۳ جوزا/خرداد در گفتگو با رسانه ها گفت که "صدها" مهاجم طالبان از خاک افغانستان وارد پاکستان شده و به چند مدرسه حمله کرده اند.

هشت صبح به این باور است که برای چنین ادعایی هیچ قرینه ای وجود ندارد و این ادعا بیشتر برای آن بیان شده تا ادعاهای برعکس آن را کمرنگ کند. نویسنده همچنین افزوده که پس از آن که اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده در نزدیک پایتخت پاکستان پیدا و کشته شد، این کشور چنین ادعاهایی را مطرح می کند.

روزنامه تاکید کرده که مردم افغانستان هرگز در پی مداخله در امور دیگران نبوده اند و هیچ چهره شرور خارجی که علیه کشورش در افغانستان پایگاهی داشته باشد، وجود نداشته، اما افرادی از افغانستان، از ملای لنگ تا ملا عمر همواره در پاکستان مورد نوازش قرار گرفته اند.

ملای لنگ فردی بود که در اوائل سده جاری خورشیدی و در زمان سلطنت امان الله خان در شرق افغانستان علیه دولت دست به شورش زد، اما از سوی نیروهای دولت افغانستان سرکوب شد.

مطالب مرتبط