ربانی: تماسهایی با رهبران طالبان و حکمتیار داشته‌ایم

برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ربانی گفت که حالا روند گفتگو با طالبان "افغانی" شده است.

در حالی که حملات شورشیان در افغانستان شدت یافته، رئیس شورای عالی صلح از برقراری تماسهایی با رهبران آن ها برای مصالحه خبر داده است.

طالبان در چند هفته اخیر حملات مرگباری در مناطق مختلف افغانستان انجام داده و در یکی از این حملات ژنرال داوود داوود، فرمانده پلیس حوزه شمال به همراه چند تن دیگر کشته شد.

برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان، روز شنبه، ۱۴ جوزا/خرداد در نشست علنی مجلس نمایندگان افغانستان گفت که در پنج ماه گذشته تماسهایی با رهبران گروههای اصلی شورشی برقرار شده است.

آقای ربانی گفت: "کسانی که جنگ مسلحانه می کنند، آقای حکمتیار است، شورای کویته است و گروه مولوی حقانی است؛ با همه اینها تماسهایی گرفته شده است. این قدمهای ما قدم های اولیه است. خواهش آنها این است که نامهایشان افشا نشود. می گویند که حیات‌شان در خطر است."

رئیس شورای عالی صلح افغانستان تایید کرد که پیش از این برخی از کشورهای غربی و از جمله آمریکا و بریتانیا تماسهای مستقیمی با گروه طالبان داشته اند.

او گفت: "ما می دیدیم که کشور بریتانیا تماسها و ارتباطاتی با طالبان داشتند. کشور ناروی (نروژ) هیاتهایی از طالبان را با مصارف بسیار گزافی چندین بار بردند در کشور ناروی و مذاکراتی صورت گرفت. شما اخیرا در جریان هستید که ایالات متحده آمریکا مذاکراتی با طالبان داشتند."

پیش از این گزارشهایی وجود داشت که آمریکایی ها با شخصی به نام "طیب آغا" به عنوان نماینده ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان در آلمان مذاکراتی داشته اند.

این فرد از افراد نزدیک به ملا عمر است و گفته می شود که در گذشته او به عنوان رئیس دفتر او کار و ملاقات های رهبر طالبان را برنامه ریزی می کرده است.

آقای ربانی گفته است که پیش از تشکیل شورای عالی صلح مذاکره با طالبان بیشتر از سوی کشورهای خارجی صورت می گرفت و کمتر در صلاحیت افغانها بود، اما حالا همه روند مصالحه و مذاکره با این گروه و دیگر گروههای شورشی "افغانی" شده است.

این در حالی است که روز جمعه، ۱۳ جوزا/خرداد یکی از کمیته های سازمان ملل اعلام کرد که پیشنهادی حذف نامهای ۱۸ تن از رهبران طالبان از فهرست سیاه این سازمان را بررسی می‌کند.

این پیشنهاد هم از سوی دولت افغانستان ارائه شده است.

یک مقام دولت افغانستان گفته که اطلاعات لازم در باره این ۱۸ رهبر طالبان تهیه شده و در اختیار کمیته ۱۲۶۷ سازمان ملل قرار گرفته است.

جلسه کمیته ۱۲۶۷ در اواسط ماه ژوئن (اواخر جوزا/خرداد) برگزار خواهد شد.

دولت افغانستان در سالهای اخیر همواره تلاش کرده که اسامی رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل حذف شود و زندانیان آنها هم آزاد شوند.

اما مخالفان سیاسی دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفتگو با طالبان را "مبهم" خوانده و آن را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

آنها آقای کرزی را مورد انتقاد قرار داده اند که او اعلام صلح "یک جانبه" کرده و به نظر آنها طالبان بدون اجازه حامیان خارجی خود و از جمله سازمان اطلاعات پاکستان قادر با مصالحه نیستند.

مطالب مرتبط