بازداشت ۱۱ نفر به اتهام دست داشتن در حوادث اخیر هرات

عکس از آرشیو حق نشر عکس AFP
Image caption در انفجار هفته گذشته در هرات دست کم پنج نفر کشته و بیش از سی نفر زخمی شدند

اداره امنیت ملی هرات در غرب افغانستان، می گوید که موفق به شناسایی و بازداشت ۱۱ تن از افرادی شده است که گفته می شود در حملات خونین روز دوشنبه گذشته طالبان به این شهر دست داشته‌اند.

داود صبا، والی هرات، در یک نشست خبری در ریاست امنیت ملی هرات گفت این افراد در طرح ریزی و اجرای این عملیات دست داشته اند.

به گفته والی هرات، فردی که یک بمب را با کنترل از راه دور در روز حادثه منفجر کرده بود نیز در میان بازداشت شدگان است.

در روز دوشنبه هفته گذشته در هرات، انفجار دو بمب در منطقه شلوغ "چوک سینما" در مرکز شهر هرات و ورودی ساختمان تیم بازسازی ولایتی ( پی آر تی) ایتالیا در این شهر، دست کم پنج کشته و بیش از سی زخمی برجای گذاشت.

آقای صبا از ارایه جزییات بیشتر در این زمینه به دلیل ادامه تحقیقات در مورد این موضوع خودداری کرد و گفت جزییات بیشتر در مورد این رویداد پس از پایان یافتن تحقیقات اعلام خواهد شد.

والی هرات، نحوه عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان در روز حادثه را ستود و گفت: "آنان با توانمندی خود ثابت کردند که می توانند بدون کمک نیروهای خارجی جلو هرگونه عمل به گفته او "خصمانه دشمن" را بگیرند."

والی هرات با اشاره به باقی ماندن ۴۵ روز به تاریخ انتقال مسئولیت از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان در هرات گفت این برنامه در زمان تعیین شده صورت خواهد گرفت و نیروهای امنیتی افغان توان دفاع، پیشگیری و حفظ امنیت را در این شهر دارند.

شهر هرات، یکی از هفت محلی است که قرار است تابستان امسال، وظیفه تامین امنیت آن از نیروهای خارجی مستقر در این مناطق به نیروهای امنیتی افغان واگذار شود.

پس از حمله مهاجمان مسلح به ساختمان دفتر بازسازی ولایتی ایتالیا در هرات و انفجار بمب در منطقه چوک سینما در مرکز شهر هرات، فعالیت های نیروهای امنیتی در نقاط مختلف شهر هرات افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

نیروهای پلیس، ارتش و امنیت ملی در نقاط مختلف شهر هرات مستقر شده اند و به بازرسی وسایط نقلیه و کنترل رفت و آمد مردم در سطح شهر می پردازند.

در جریان گشت ها و عملیات های ویژه پلیس در هرات، روز گذشته نیز سه واسکت (جلیقه) انتحاری، هشت ریموت کنترل در ولسوالی انجیل هرات کشف شد و دست کم چهار تن به اتهام نگهداری آن بازداشت شدند.

هر چند اوضاع هم اکنون، پس از گذشت چند روز از این رویداد در شهر هرات آرام است، اما مردم نگران حملات احتمالی بعدی طالبان در این شهر هستند.

مطالب مرتبط