تامین امنیت مرکز هلمند به نیروهای افغان سپرده شد

گلاب منگل، والی هلمند حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای منگل گفت که نیروهای آیساف از لشکرگاه بیرون شده اند

مقام های افغان در هلمند در جنوب افغانستان می گویند، مسئولیت های امنیتی مربوط به لشکرگاه، مرکز این ولایت عملا به نیروهای افغان سپرده شده است.

گلاب منگل، والی هلمند به بی بی سی گفت که نیروهای خارجی از لشکرگاه بیرون شده و "به مناطقی فرستاده شده اند که به آنها نیاز است."

لشکرگاه، مرکز هلمند، در جمع هفت منطقه ای است که براساس توافق ناتو و دولت افغانستان قرار است، مسئولیت تامین امنیت آن از نیروهای خارجی به نیروهای افغان واگذار شود.

شهرهای کابل، مزار شریف، بامیان، پنجشیر، هرات و مهترلام، مرکز ولایت لغمان، از دیگر مناطقی است که قرار است برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی آن به نیروهای افغان، از ماه آینده میلادی آغاز شود.

اما والی هلمند می گوید اینکه پذیرفتن مسئولیت های امنیتی لشکرگاه زودتر از موعد تعیین شده، به این معناست که دولت افغانستان آماده مسئولیت پذیری بیشتر است.

آقای منگل گفت: "نیروهای آیساف در حال حاضر عملا از لشکرگاه بیرون شده و به مناطقی فرستاده شده اند که به آنها نیاز داشتیم."

او افزود: "ما در مرحله آمادگی هستیم و می خواهیم نشان بدهیم که نیروهای امنیتی ما توان پذیرفتن مسئولیت های امنیتی را دارند... این تنها در بخش نظامی و امنیتی نیست، بلکه باید همزمان با این، در سایر بخشها، مانند امور بازسازی و توسعه ای نیز مسئولیت ها را خود افغانها به عهده بگیرند که برای آن نیز آماده می شویم."

آقای منگل گفت که مردم محل در لشکرگاه و بزرگان قومی، از این اقدام استقبال کرده و تعهد کرده اند که در زمینه تامین امنیت با نیروهای امنیتی همکاری خواهند کرد.

'گروه های کوچک'

آمریکا در نظر دارد برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان را در چندین مرحله و به شکل تدریجی عملی کند و براساس این برنامه، باید مسئولیت امنیتی سراسر افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی به نیروهای داخلی این کشور واگذار شود.

اما شک و تردیدهای جدی در مورد توانایی و ظرفیت نیروهای افغان برای گرفتن مسئولیت های امنیتی سراسر افغانستان مطرح بوده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption سرباز آیساف در هلمند - عکس از آرشیو

ناظران می گویند، نیروهای افغان تجهیزات لازم نظامی ندارند و آموزش های حرفه ای کافی نیز ندیده اند تا بتوانند در برابر خشونتهای فزاینده موجود در این کشور ایستادگی کنند.

اما در مورد شرایط هلمند، والی این ولایت می گوید که نیروهای افغان برای مهار خشونتها، نیازی به سلاح سنگین و تجهیزات پیشرفته ندارند.

آقای منگل می گوید: "بدون شک که نیروهای امنیتی ما در بخش وسایل و تجهیزات یک مقدار مشکل دارند، اما برای مبارزه با مخالفان، به سلاح سنگین نیاز نیست... ما تنها در روستاها و قریه های خود با گروه های کوچک روبرو هستیم که برای مبارزه با آنها به سلاح سنگین نیاز نداریم."

دولت افغانستان و جامعه جهانی به این نظر هستند که مشکلات کنونی افغانستان از راه نظامی حل نمی شود و برای پایان دادن به خشونتها، باید با مخالفان مسلح گفتگو شود.

اما طالبان با این درخواست دولت افغانستان با بی اعتنایی برخورد کرده و یکی از پیش شرط های اصلی خود برای مذاکره با دولت افغانستان را خروج تمامی سربازان خارجی از این کشور اعلام کرده اند.

این درحالی است که افغانستان و آمریکا، از همین حالا روی طرح مقدماتی توافقنامه استراتژیک میان دو کشور بحث می کنند که احتمالا ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان، بخشی از این توافق خواهد بود.

مطالب مرتبط