'ایران تسلیحات طالبان را تامین می‌کند'

حق نشر عکس Getty

مدارک بیشتری به دست آمده است که نشان می‌دهد ایران اسلحه در اختیار طالبان در افغانستان قرار می دهد که نتیجه آن افزایش تلفات نظامی بریتانیا و دیگر کشورهای عضو ائتلاف بین المللی در افغانستان است.

آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، با متهم کردن ایران به نادیده گرفتن تحریم‌های سازمان ملل متحد در منع فروش تسلیحات به سازمان‌های تروریستی مانند طالبان، دولت ایران را "متظاهر، دورو و بسیار خطرناک" خوانده است.

این اظهارات خشم‌آلود آقای برت بعد از آن مطرح شد که در جریان درگیری‌های افغانستان در ماه فوریه امسال، محموله‌ای از موشک‌های قدرتمند از پیکارجویان افغان کشف شد و تحقیقات نشان داد که در این موشک‌ها، فیوزهایی به کار رفته که تنها می‌توانسته در ایران تولید شده باشد.

آقای برت به بی‌بی‌سی گفته است: "ایران دقیقا می‌داند چه کار دارد می‌کند."

او اضافه کرد: "ایران از یک سو مدعی است که می‌خواهد به جامعه بین‌الملل بازگردد، و از طرف دیگر، دست به اقدامی می‌زند که می‌داند در تضاد با تصمیم جامعه بین‌الملل است."

بی‌بی‌سی به متن نامه‌ای دست یافته است که هیات نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل متحد برای رئیس کمیته شورای امنیت این سازمان در امور ایران ارسال داشته است.

در این نامه تصریح شده است که "ایران موشک‌های مورد استفاده طالبان را تامین می‌کند."

براساس نامه هیات نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل، "مبداء این موشک‌ها ایران بوده است و با اراده و اطلاع رژیم ایران در اختیار طالبان قرار گرفته است."

این فقط یکی از مواردی است که در آن، مدارکی درباره ارتباط ایران با قاچاق اسلحه به افغانستان و چند منطقه دیگر ارائه شده است.

در یکی از این پرونده‌ها، نام اندرو فالکنر، از اعضای سابق نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا ذکر شده است.

او سال گذشته و بعد از آن که اعتراف کرد در صدد قاچاق دوربین‌های پیشرفته تفنگ به ایران بوده است، به دو سال و نیم زندان محکوم شد.

پیش از آن، نیروهای طالبان که با نظامیان بریتانیایی در افغانستان درگیر جنگ هستند، در بیشتر حمله‌های خود از وسایل انفجاری دست‌ساز استفاده می‌کردند، ولی در پانزده ماه اخیر، تعداد سربازانی که توسط تک‌تیراندازان طالبان جان خود را از دست دادند، افزایش یافته است.

تک‌تیراندازان مجهز

اولین قربانی بریتانیایی تک‌تیراندازان طالبان، ریچارد گرین، سرجوخه ۲۳ ساله ارتش بریتانیا بود که در مارس سال ۲۰۱۰ میلادی هنگام انجام ماموریت گشت‌زنی با خودرو در ولایت هلمند افغانستان، هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

کریس گرین، پدر این سرباز بریتانیایی، می‌گوید که پسرش "هیچوقت در باره تک‌تیراندازهای طالبان صحبت نمی‌کرد و به نظر او، تله‌های انفجاری دست‌ساز اصلی‌ترین تهدید برای سربازان بود."

دوربین‌هایی که آقای فالکنر به دنبال قاچاق آنها بود، قبل از آن که به تهران برسد، توقیف شد و بازداشت او باعث شد اداره گمرک بریتانیا به اطلاعاتی درباره قاچاق غیرقانونی اسلحه در گستره اروپا دست یابد.

مقامات گمرک بریتانیا همکاران ایتالیایی خود را از این موضوع مطلع کردند و در ایتالیا هم تحقیقاتی درباره برخی گزارش ها به جریان افتاد.

این تحقیقات نشان داد که با وجود تحریم معامله تسلیحاتی با ایران، افرادی از اعضای سپاه پاسداران ایران - یا افرادی در ارتباط با این نهاد - در حال سفارش دادن فیوزهای انفجاری و برخی مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت تله های انفجاری بوده اند.

مقامات سازمان ملل متحد از ارتباط ایران با معاملات غیرقانونی تسلیحات به شدت نگران شده‌اند و گروه ویژه‌ای را برای ارائه مشاوره به شورای امنیت در این باره تعیین کرده‌اند.

رییس این کمیته سالومه زورابیچویلی است که گفته است تلاش‌های دیپلماتیک برای توقف چنین معاملاتی به طور کامل و صددرصد موفق نبوده است.

به گفته او: "از چیزهایی که دیده‌ایم، برای ما روشن شده است که اقدامات مداومی از سوی ایران در جریان است تا با وجود تحریم‌ها، نیاز تسلیحاتی برخی سازمان‌های غیر حکومتی را تامین کند."

به گفته تحلیلگران، ایران کمک هایی را نیز در اختیار گروه‌های حماس و حزب الله قرار می دهد اما مدارک جدیدی که به کنگره آمریکا ارائه شده‌، حاکی از ارتباط جمهوری اسلامی با شبکه القاعده است.

در گزارشی که به اعضای کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده است و رسانه‌های خبری به آن دست یافته‌اند، آمده است که "ایران در تمام مناطق، تحریم‌ها را دور می‌زند. به طور مشخص، این کار با ایجاد شرکت‌های صوری و استفاده از روش‌هایی برای مخفی نگه داشتن مشخصات محموله‌ها در زمان حمل و نقل، و پنهان کاری در زمینه مبادلات مالی انجام می‌شود و انتقال تسلیحات و مواد مرتبط نیز به طور حساب‌شده، ادامه دارد."

در این نامه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده است تا در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام شود.

انتظار می‌رود که این گزارش در نشست کمیته تحریم‌های سازمان ملل متحد در اواخر ماه ژوئن مورد بررسی قرار بگیرد، هرچند به نظر نمی‌رسد که در این زمینه اقدامی فوری انجام شود.

با وجود تماس‌های مکرر بی‌بی‌سی، مسئولان سفارت ایران در بریتانیا و اعضای هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد حاضر نشده‌اند در این باره اظهار نظر کنند.

مطالب مرتبط