'دوازده هزار نفر در فاریاب از خانه هایشان بیجا شده اند'

کودکان پناهنده افغان حق نشر عکس AP
Image caption براساس بررسی اداره پناهندگی سازمان ملل و بانک جهانی، تعداد بیجاشدگان داخلی افغان به بیش از چهارصد و سی هزار نفر می رسد

جمعیت هلال احمر افغانستان می گوید، حداقل دوازده هزار نفر در اثر خشونتهای اخیر در ولایت فاریاب در شمال شرق افغانستان، از خانه های خود بی جا (آواره) شده اند.

این اداره گزارش کرده است که اکثریت این بیجاشدگان در وضعیت بدی قرار دارند و با کمبود شدید آب سالم و سایر مواد اولیه روبرو هستند.

براساس گزارش هلال احمر افغانستان، این افراد عمدتا ساکنان ولسوالی قیصار ولایت فاریاب هستند و خانه های خود را در حدود دوصد روستا در این ولسوالی ترک کرده و به محلات امن پناه برده اند.

خبرنگار بی بی سی در محل به نقل از مقامات می گوید که کوچ اجباری این خانواده ها از ولسوالی قیصار، ظرف یک ماه اخیر شدت گرفته است.

ولایت فاریاب در چندین مورد شاهد عملیات نیروهای ناتو برای سرکوب شورشیان مسلح بوده و گزارشهایی نیز مبنی بر فعالیت گروه های مسلح در این ولایت وجود داشته است.

مسئولان جمعیت هلال احمر افغانستان در ولایت فاریاب ابراز نگرانی کرده اند که شرایط بد و نامناسب زندگی بیجاشدگان در روستاهای دورافتاده ولایت فاریاب، باعث گسترش بیماری های مختلف در میان بیجاشدگان و حتی منجر به بروز تلفات در میان کودکان و سالمندان شود.

براساس گزارشها، دسترسی به آب پاک، خدمات اولیه، دارو و مواد غذایی سالم در میان بیجاشدگان محدود است.

اداره بین المللی صلیب سرخ نیز نسبت به وضعیت بیجاشدگان در فاریاب ابراز نگرانی کرده است.

رئیس محلی این اداره در شمال افغانستان گفته است که نیاز به مواد اولیه و غذا در میان بیجاشدگان به شدت احساس می شود.

او گفت: "صلیب سرخ تا حالا دوصد تن مواد غذایی و سایر مواد به بیجاشدگان ولسوالی قیصار کمک کرده، اما هنوز به مواد بیشتری نیاز است."

او افزود: "بسیاری از بیجاشدگان خانه های خود را در حالی ترک کردند که تنها لباس بدن خود را با خود داشتند و اینها در نظر ندارند به این زودی دوباره به خانه هایشان برگردند."

اداره بین المللی صلیب سرخ گزارش کرده است که تعداد بیجاشدگان داخلی در افغانستان که ناشی از عملیات های نظامی و درگیری ها در محلات زندگی این افراد بوده، در بسیاری از بخشهای افغانستان در حال گسترش بوده است.

براساس آمار این اداره، تنها در فاصله میان ژانویه و آوریل سال جاری، بیش از پنجاه و یکهزار نفر در افغانستان از خانه هایشان بیجا شده اند که این رقم، به تناسب عین مدت زمان در سال گذشته، افزایش چهل درصد را نشان می دهد.

یک بررسی جداگانه که از سوی اداره پناهندگی سازمان ملل متحد و بانک جهانی انجام شده، نشان می دهد که تعداد بیجاشدگان داخلی در افغانستان به بیش از چهارصد و سی هزار نفر می شود که از این جمع، بیش از دوصد و بیست هزار نفر آن در فاصله میان سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ در اثر خشونتها از خانه هایشان بیجا شده اند.