حذف نام برخی از رهبران طلبان چه تاثیری روند آشتی با آنان خواهد داشت؟

شورای امنیت سازمان ملل حق نشر عکس AFP
Image caption در سال 1999 شورای امنیت سازمان ملل تحریم هایی را علیه رهبران طالبان وضع کرد

یکی از کمیته های سازمان ملل متحد روز شانزدهم ماه جون حذف نام ۱۸ تن از اعضای پیشین طالبان ازفهرست تحریم های شورای امنیت را مورد بررسی قرار خواهد داد.

این تحریم ها در سال ۱۹۹۹ در زمانی که طالبان در قدرت بودند، اعمال شد و پس از ۲۰۰۱ توسعه یافت.

افراد تحریم شده با یک رشته محدودیت ها ممنوعیت از سفر و مسدود شدن دارایی های شان روبرو هستند. دولت افغانستان خواستار حذف نام ۴۷ نفر از فهرست تحریم های سازمان ملل متحد شده بود. اما گفته شده که کمیته ۱۲۶۷ سازمان ملل متحد اطلاعات مربوط به ۱۸ تن از این افراد بررسی می کند و در مورد آنها تصمیم می گیرد. به گفته یک مقام دولت افغانستان پنج تن از کسانی که دولت این کشور خواستار حذف نام آنها از فهرست تحریم های سازمان ملل متحد شده است، از اعضای شورای عالی صلح هستند. شورایی که حامد کرزی برای پیشبرد مذاکره با طالبان تشکیل داده است. پیش از این نام شماری از مقام های ارشد طالبان که حالا در صف آنها نیستند و علیه نیروهای خارجی نمی جنگند، از این فهرست حذف شده است. ملاضعیف سفیرطالبان سابق در اسلام آباد از این جمله است. او دو ماه قبل سفری به لندن داشت و برخی از رسانه های غربی نوشتند که آقای ضعیف، با مقام های بریتانیایی دیدار کرده است. اما خود اواین گزارش ها را رد کرده است. این هفته در برنامه ء صدای شما سوال این است که حذف نام اعضای پیشین طالبان از فهرست تحریم شدگان شورای امنیت سازمان ملل متحد چه پیامی به طالبان می فرستد و چه اثری بر روند صلح با طالبان می گذارد؟ برای طرح نظریات و پرسش های تان می توانید به شماره:

۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ زنگ بزنید.

و یاهم به شماره: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ پیامک یا (اس ام اس) بفرستید .

می توانید به ما ایمیل بفرستید: Dari@bbc.co.uk همچنین اگر مایل هستید ما به شما زنگ بزنیم ،لطفآ شماره تلفن خود را از طریق (اس ام اس) یا ایمیل به ما بفرستید.