هشدار: احتمال بحران شدید مالی در افغانستان پس از ۲۰۱۴

مرد افغان در یک بازار حق نشر عکس Getty
Image caption سناتوران آمریکایی نسبت به کاهش فوری کمک ها به افغانستان هشدار داده اند

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هشدار داده است که افغانستان پس از خروج سربازان خارجی از این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی ممکن است با بحران شدید مالی روبرو شود.

تهیه این گزارش از سوی اکثریت اعضای دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، دو سال زمان برده است.

در این گزارش به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد شده است که برای جلوگیری از بروز بحران مالی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان، شیوه و نحوه مصرف کمکها به این کشور را بهبود ببخشد.

در این گزارش تاکید شده است که سوءمصرف پولهای کمکی به افغانستان می تواند منجر به ایجاد فساد شده و از توانایی افغانستان برای کنترل منابع اقتصادی و مصرف آن بکاهد.

در بخشی از این گزارش آمده است: "اگر از همین حالا برنامه ریزی های مناسبی را آغاز نکنیم، افغانستان ممکن است با مشکلات شدید مالی پس از خروج سربازان خارجی در سال ۲۰۱۴ روبرو شود."

وزارت مالیه (دارایی) افغانستان نیز پذیرفته است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان می تواند به اقتصاد داخلی این کشور ضربه بزند.

عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان به بی بی سی گفت که در حال حاضر، بخش زیادی از تولیدات افغانستان از سوی نیروهای خارجی خریداری و مصرف می شود که در صورت خروج این نیروها، تولیدات افغانستان این بازار را از دست خواهد داد.

با این حال، آقای شمس تاکید کرد که افغانستان در نظر دارد تا سه سال دیگر که به خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان باقی مانده، بازار دیگری برای فروش تولیدات داخلی این کشور جستجو کند.

'توازن مناسب'

وزارت خارجه آمریکا و اداره بین المللی توسعه ای این کشور (USAID)، ماهانه حدود سیصد و بیست میلیون دلار در افغانستان مصرف می کنند. مقام های آمریکایی باور دارند که مصرف این پول برای موفقیت ماموریت آمریکا در افغانستان ضروری است.

حق نشر عکس AP
Image caption گندم کمکی آمریکا به افغانستان

افزایش تعداد دانش آموزان در مکاتب(مدارس) و دستاوردهایی در عرصه بهداشت، بخشی از این کامیابی خوانده می شود.

اما گزارش کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید، آمریکا باید بر چگونگی مصرف این پولها و اینکه این پول چگونه از طریق نهادهای دولتی افغانستان مصرف می شود، با دقت بیشتری نظارت داشته باشد.

نویسندگان این گزارش پیشنهاد کرده اند که: " باید میان کاهش فوری کمکها و برنامه های درازمدت برای کاهش سطح کنونی این کمکها به افغانستان، توازن مناسبی رعایت شود، در غیر آن کاهش فوری کمکها، می تواند باعث بحران عمیق مالی شود."

در این گزارش همچنین آمده است که حدود هشتاد درصد بودجه اداره بین المللی توسعه آمریکا برای جنوب و شرق افغانستان، به جای تمرکز روی برنامه های توسعه ای بلند مدت، روی برنامه های کوتاه مدت به مصرف رسیده است.

نویسندگان این گزارش تردید دارند که این کمکها به تقویت ثبات و امنیت در افغانستان کمک کرده باشد.

افغانستان در ده سال اخیر، حدود ۱۸.۸ میلیارد دلار از بودجه کمکی آمریکا دریافت کرده است. رقمی که بیشتر از کمک آمریکا به هر کشور دیگر حتی عراق است.

مطالب مرتبط