سفیر افغانستان در پاکستان: زمان اقدامات عملی صلح بین دو کشور رسیده است

عمر داوودزی، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد حق نشر عکس no credit
Image caption آقای داوودزی نزدیکترین فرد به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است

عمر داوودزی، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد می‌گوید که دولتش با دولت پاکستان از مرحله بی‌اعتمادی گذشته و حالا نوبت برداشتن گامهای عملی برای تامین صلح است.

آقای داوودزی که از او به عنوان یکی از افراد بسیار نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نام برده می شود، ماه گذشته به‌ عنوان سفیر افغانستان در اسلام‌آباد آغاز به کار کرد.

سفیر افغانستان که در آستانه سفر حامد کرزی به اسلام‌آباد با بی‌بی‌سی فارسی گفتگو می‌کرد، گفت که رئیس جمهوری افغانستان به دعوت آصف‌علی زرداری، همتای پاکستانی‌ خود برای یک سفر دو روزه فردا (جمعه ۱۰ ژوئن) وارد پاکستان خواهد شد.

به گفته هارون نجفی‌زاده خبرنگار فارسی بی‌بی‌سی در اسلام‌آباد، گشایش "کمیسیون مشترک صلح بین افغانستان و پاکستان" در اسلام آباد که پیشتر از سوی یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان در سفرش به کابل پیشنهاد شده بود، از برنامه‌های اصلی رئیس جمهوری افغانستان در این سفر است.

در حال حاضر افغانستان دارای یک شورای عالی صلح است که پس از نشست جرگه مشورتی در این کشور و تصمیم شرکت کنندگان در آن برای آغاز گفت‌و‌گوها با مخالفان دولت افغانستان ایجاد شد. برهان الدین ربانی اکنون ریاست این شورای عالی را بر عهده دارد. اعضای همین کمیسیون نمایندگی افغانستان در کمیسیون صلح بین افغانستان و پاکستان را به عهده خواهد داشت.

خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در اسلام آباد می‌گوید همانقدر که تلاشها برای مذاکره با شورشیان طالبان در داخل خاک افغانستان مهم است، در پاکستان هم از اهمیت برخوردار است.

دولت‌های آمریکا و افغانستان به این باورند که بیشتر رهبران شورشی افغانستان چه وابسته به حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، چه وابسته به گروه طالبان و چه وابسته به شبکه حقانی در شهرهای پاکستان پناه داده شده اند.

آقای داوودزی می‌گوید پاکستان می‌تواند نقش پررنگی در برقراری صلح در افغانستان داشته باشد. اما او توضیح نداد که برداشتن گام‌های عملی دولت پاکستان به چه معنی است.

مقام های افغانستان بارها ابراز داشته اند که امیدوارند پاکستان با نفوذی که در گروه‌های مخالف دولت افغانستان دارد، آنها را وادار به مذاکره کنند.

اما اسلام‌آباد در بدل این کار، انتظاراتی هم از مهمان بلندپایه افغانش خواهد داشت.

این کشور از نقش فعال هند در افغانستان نگران است و می‌خواهد، فعالیت های فرهنگی و اقتصادی هند در افغانستان کم رنگ شود.

مطالب مرتبط