طالبان پاکستانی هشت سرباز را در وزیرستان کشتند

عکس از آرشیو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در هفته های اخیر نا آرامی ها در مناطق قبایلی پاکستان بیشتر شده است

شورشیان وابسته به طالبان با حمله به یک ایستگاه بازرسی در منطقه ای موسوم به "شهرک مکین" از مناطق قبایلی وزیرستان در شمال پاکستان دست کم هشت سرباز پاکستانی را کشتند.

براساس گزارشهای اولیه، حدود صد شورشی که به راکت انداز و مسلسل مسلح بودند، به محافظان یک ایستگاه بازرسی در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی حمله کردند و چندین ساعت با نیروهای دولتی جنگیدند.

در این درگیری دست کم، ۱۲ تن از شورشیان نیز کشته شدند.

خبرنگار بی بی سی در پاکستان می گوید اخیرا در سراسر مناطق قبیله ای هم مرز با افغانستان، حملات شورشیان به نیروهای امنیتی پاکستان افزایش یافته است.

به گفته او دلیل عمده شدت گرفتن این حملات، این است که شورشیان از آمادگی دولت پاکستان برای راه اندازی یک عملیات وسیع علیه طالبان در مناطق قبایلی مطلع شده اند.

از سوی دیگر اخیرا شماری از جنگجویان در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مناطق قبایلی کشته شده اند.

حق نشر عکس AP
Image caption بیشتر فرماندهان طالبان پاکستانی، در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی کشته شده اند

الیاس کشمیری که از او به عنوان یکی از جانشینان احتمالی اسامه بن لادن نام برده می شد، هفته پیش در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شد.

بیشتر رهبران و فرماندهان طالبان پاکستانی، در حملات مشابهی کشته شده اند، مجلس و دولت پاکستان بارها خواستار توقف چنین حملاتی شده اند، اما طالبان معمولا چنین حملاتی را، با حمله به نیروهای امنیتی پاکستان و همچنین کاروانهای تدارکاتی ناتو که در افغانستان مستقر هستند، پاسخ داده اند.

این کاروانها، سوخت و مواد غدایی مورد نیاز نیروهای ناتو را از بندرکراچی در جنوب افغانستان بار می زنند و با عبور از مناطق قبایلی وارد افغانستان می شوند.

طالبان پاکستانی خواستار اجرای قوانین اسلامی در پاکستان هستند و از سیاست های کنونی دولت پاکستان و رابطه اش با غرب ناراضی اند.

هفته گذشته فقیر محمد رهبر یکی از شاخه های گروه طالبان پاکستانی در گفت و گوی تلفنی با بی بی سی گفت، طالبان پاکستانی برای تشکیل یک حکومت اسلامی در پاکستان می جنگند.

مطالب مرتبط