حامد کرزی با آصف علی زرداری در اسلام آباد دیدار کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان درپایان نخستین روز سفرش به اسلام آباد با آصف علی زرداری همتای پاکستانی اش دیدار کرد، هنوز جزئیاتی از این گفت گو در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است اما این گفت و گو ها پشت در های بسته و فقط میان دو رهبر انجام شده است.

هارون نجفی زاده خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در اسلام آباد می گوید پس از پایان دیدار دو رهبر، جلسه مشترک هیات افغانستان مقام های پاکستانی شروع شده است.

حامد کرزی را در این سفر وزرای دفاع، داخله/ کشور، خارجه، آموزش و پرورش و رئیس اداره امنیت ملی افغانستان همراهی می کنند.

هارون نجفی زاده خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در اسلام آباد می گوید استقبال پاکستان از هیات افغانی بی سابقه بوده و دولت پاکستان اطراف کاخ ریاست جمهوری و شماری دیگر از خیابانهای پایتخت را با پرچمهای سه رنگ افغانستان تزئین کرده است.

رهبران دو کشور فردا بعد از ظهر به وقت محلی در کنفرانس خبری مشترکی با خبرنگاران صحبت خواهند کرد.

در اعلامیه ای که در آستانه سفر آقای کرزی از سوی دفتر او منتشر شده، آمده است که قرار است در این سفر آقای کرزی و آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان کمیسیون مشترک صلح را افتتاح کنند.

ایجاد چنین کمیسیونی در سفر ماه گذشته هیات بلندپایه پاکستان به کابل از سوی یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان پیشنهاد شده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پاکستان و افغانستان در سالهای اخیر شاهد حملات پیهم شورشیان مسلح بوده اند

هدف از ایجاد این کمیسیون سرعت بخشیدن به روند گفت و گو و مذاکره دولت افغانستان با مخالفان مسلح این کشور است.

در حال حاضر افغانستان یک شورای عالی صلح دارد که کارش پیشبرد گفت و گو با طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت افغانستان است.

مقام های دولت افغانستان مدعی اند که رهبران گروه طالبان، حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و همچنین شبکه حقانی، که از مهم ترین گروه های مخالف دولت افغانستان هستند، در پاکستان به سر می برد.

ادعایی که همواره از سوی مقام های پاکستانی رد شده است.

پاکستان نیز مدعی است که طالبان افغان، در نا آرامی های مناطق قبایلی پاکستان دست دارند.

اخیرا عمرداوود زی سفیر افغانستان در اسلام آباد در گفت و گو با بی بی سی گفت، حالا هر دو کشور از مرز بی اعتمادی گذشته و آماده اند گامهای عملی را برای صلح و مقابله با شورشها در هردو کشور بردارند.

مقام های افغانستان و متحدان بین المللی آن، پاکستان را کشوری می دانند که نفوذ عمیق و گسترده ای برگروهای شورشی مخالف دولت افغانستان دارد و از این رو نقش این کشور در تامین امنیت افغانستان، مهم و حیاتی خوانده می شود.

مطالب مرتبط