مجلس افغانستان در اعتراض به رئیس جمهوری، 'سکوت کرد'

مجلس نمایندگان حق نشر عکس Getty
Image caption مجلس گفته است که تا زمان معرفی وزیران پیشنهادی آقای کرزی به سکوت اعتراضی خود ادامه خواهد داد.

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در اعتراض به تاخیر حامد کرزی در معرفی هفت تن از وزرای کابینه اش، جلسه علنی خود را با با "سکوت" برگزار کردند.

از حدود دو سال گذشته به این طرف هفت وزارتخانه افغانستان به وسیله افرادی به عنوان "سرپرست" اداره می شوند و فشارهای مجلس برای معرفی وزیر از جانب رئیس جمهوری برای این وزارتخانه ها به نتیجه نرسیده است.

علاوه براین هفت وزیر، سه تن از اعضای شورای دادگاه عالی، دادستان کل، روسای اداره امنیت ملی، بانک مرکزی، رئیس جمعیت هلال احمر و دو عضو کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی هم باید از مجلس رای اعتماد بگیرند.

هر چند حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در چند سخنرانی خود و همچنین دیدارهای خود با نمایندگان گفته است که فهرست وزیران پیشنهادی خود را به مجلس می فرستد، اما هنوز از این فهرست خبری نیست.

مجلس نمایندگان تعطیلات خود را، که قرار بود از روز ۱۶ جوزا/خرداد آغاز شود، برای دو هفته به تاخیر انداخت و منتظر معرفی وزیران پیشنهادی آقای کرزی نشست و به دنبال آن هفته گذشته اعلام کرد که در صورت عدم معرفی این وزیران، از روز شنبه جلسه های خود را در "سکوت" برگزار می کند.

آقای کرزی در حالی که از خواستهای اعضای مجلس نمایندگان و تاکید آنها براین خواست کاملا آگاه بود، اما هنوز به آن توجهی نکرده و در حال حاضر در پاکستان به سر می برد و ممکن است تا پایان روز شنبه به کابل بازگردد.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان در پایان جلسه علنی روز شنبه مجلس گفت: "به طور مکرر از جانب نمایندگان منتخب مردم افغانستان به صورت مکتوب تقاضا به عمل آمد و همچنین در ملاقاتهای پیهم که با جانب حکومت داشتیم، تقاضا کردیم که (وزیران پیشنهادی) معرفی شوند."

رئیس مجلس ابراز تاسف کرد که تا حال وزیران پیشنهادی از سوی رئیس جمهوری به مجلس معرفی نشده اند. او تاکید کرد که "سکوت و اعتراض" مجلس در روزهای آینده هم ادامه خواهد یافت.

مجلس پیشین هم در اواخر ماه ثور (اردیبهشت) سال ۱۳۸۹ چند جلسه خود را در "سکوت" برگزار کرد و در پی آن آقای کرزی چند نفر را به عنوان وزیران پیشنهادی معرفی کرد، هر چند بیشتر آنها نتوانستند رای کافی به دست آورند و وزیر شوند.

آقای کرزی هفت تن از کسانی را که به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس نمایندگان معرفی کرده بود و آنها رای کافی به دست نیاوردند، به عنوان سرپرست همان وزارت خانه معرفی کرد. از آن زمان تاکنون این هفت وزارت توسط افراد سرپرست اداره می شوند.

در پی بالا گرفتن جنجالهای انتخاباتی و تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به شکایت های انتخاباتی از جانب آقای کرزی، روابط میان مجلس و رئیس جمهوری چندان خوب نبوده است.

مجلس نمایندگان بارها خواستار لغو این دادگاه شده و ادامه کار آن را غیر قانونی خوانده است اما این دادگاه بدون آنکه هنوز نتیجه تحقیقات خود در مورد شکایت های انتخاباتی را اعلام کند، ظاهرا به کار خود ادامه داده است.

مطالب مرتبط