روزنامه های کابل: شنبه ۲۱ جوزا

سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان در محور بحث های اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

آقای کرزی روز جمعه، ۲۰ جوزا/خرداد به اسلام آباد رفت و با آصف علی زرداری، همتای پاکستانی خود گفتگو کرد. جلب حمایت پاکستان از روند آشتی با شورشیان از اهداف اصلی این سفر دانسته می شود.

روزنامه هشت صبح اظهارات عمر داوودزی، سفیر افغانستان در اسلام آباد در حاشیه سفر آقای کرزی به پاکستان را نقد کرده و نوشته که هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث شده که روابط میان دو کشور از مرحله "بی اعتمادی" گذشته است.

اخیرا آقای داوودزی در گفتگویی با بی بی سی گفت که حالا این روابط از مرز بی اعتمادی گذشته و زمان عمل فرا رسیده است.

هشت صبح افزوده که قطعا منظور سفیر افغانستان کشته شدن اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده و الیاس کشمیری رهبر یک گروه تندرو کشمیری در پاکستان نیست که بدگمانی ها را نسبت به پاکستان افزایش داده باشند.

به باور این روزنامه، در پاکستان همواره نظامیان حکومت کرده اند و اگر قرار باشد حسن اعتماد میان دو کشور ایجاد شود، این امر نیازمند "کارکرد صادقانه" پاکستان است و نه مسافرت های "فوری، خوشبینانه و پیوسته" آقای کرزی به اسلام آباد.

روزنامه افغانستان نوشته که دولت افغانستان خواستار قطع روابط پاکستان با شورشیان و همکاری این کشور در راستای آشتی با طالبان است، اما به باور روزنامه، پاکستان نگران امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی افغانستان با هند است.

به باور این روزنامه، پیمان استراتژیک افغانستان و آمریکا و گسترش روابط افغانستان با هند می تواند باعث محدود شدن منافع پاکستان در افغانستان شود و به همین دلیل پاکستان نگران آینده است.

روزنامه افغانستان پرسیده که آیا در چنین وضعیتی دولت افغانستان توانایی برآروده ساختن خواست های پاکستان و جلب اعتماد این کشور را دارد یا نه. به نظر نویسنده، این پرسش "مهمی" است، ولی دولت افغانستان تلاش خواهد کرد که با تامین برخی از خواست های پاکستان، این کشور را قانع به همکاری در زمینه تامین صلح کند.

چراغ در تحلیلی با طرح این پرسش که سفر آقای کرزی به پاکستان سفری به خانه "دوست" است یا "دشمن"، نوشته که او در این سفر به سران ارتش پاکستان تفهیم خواهد کرد که افغان ها دیگر "بازی دوگانه" این کشور را تحمل نخواهد کرد و حضور "دوستان و دشمنان در یک خانه" پذیرفتنی نیست.

به نوشته روزنامه، مقامهای دولت افغانستان بارها گفته اند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان با گروههای طالبان و شبکه حقانی ارتباط دارد، ولی بخش غیرنظامی دولت این کشور در این "بازی دوگانه سهیم نیستند" و دولت افغانستان نگرانی خود را در این مورد از طریق رسانه ها اعلام می کند.

چراغ شکی ندارد که دولت پاکستان می تواند در آوردن "تروریستها" در پای میز مذاکره با دولت افغانستان نقش مهمی بازی کند، اما اطمینانی وجود ندارد که پاکستان چنین نقشی را بازی خواهد کرد یا نه. نویسنده تاکید کرده که اگر پاکستان حاضر به بازی کردن چنین نقشی است، افغانستان چه بهایی به آن می پردازد، این باید مشخص شود.

ماندگار سفر آقای کرزی به پاکستان را "مبهم" خوانده و نوشته که دلیل آن این است که هنوز مشخص نیست که او در این سفر به مسائل از چه زاویه ای نگاه خواهد کرد و چه "امتیاز و اطمینانی" به سیاستمداران پاکستانی خواهد داد.

روزنامه اما افزوده که حالا باید آقای کرزی به پاکستان اطمینان بدهد که داشتن رابطه با هند به هیچ عنوان به معنای از نظر انداختن "منافع پاکستان" نیست. نویسنده منافع پاکستان را "ظالمانه" خوانده و نوشته که این کشور می خواهد این منافع خود را به وسیله محافل وابسته با سازمان اطلاعات خود در افغانستان حفظ کند.

به باور ماندگار، مردم افغانستان از به میان آمدن "مدیریت پاکستانی" در کشور خود نگران هستند و مخالفان چنین مدیریتی در افغانستان "به گونه مرموزی کشته می شوند" تا راه از حضور مخالفان آن پاک شود.

اراده در سرمقاله خود در پاسخ به این پرسش که "آقای کرزی از پاکستان چه می خواهد؟" نوشته که به نظر می رسد او حالا به این نتیجه رسیده که استفاده از "ادبیات سیاسی انتقادی" در برخورد با پاکستان "بی فایده" است و باید در گفتگو با دولت این کشور از "ادبیات جدید مبتنی بر تفاهم دوجانبه" استفاده شود.

به نظر روزنامه، به همین دلیل برنامه های مبتنی بر توافق آقای کرزی با یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان در ماه آوریل گذشته برای تشکیل کمیسیون مشترک صلح "با جدیت دنبال می شود".

اراده افزوده: "در واقع آقای کرزی در صدد است که با جلب همکاری دولت پاکستان بتواند ناکامی نیروهای خارجی در مقابله با طالبان را با کامیابی در مذاکره صلح با این گروه جبران کند تا در افغانستان ثبات برقرار شود".

نویسنده همچنین نوشته که مقامهای دولت افغانستان به این نظر هستند که موفقیت استراتژی صلح این دولت مبنی بر تشویق طالبان برای پیوستن به دولت، منوط به "همکاری موثر" دولت پاکستان با دولت افغانستان است.

اما آرمان ملی تاکید کرده که در مصالحه با گروه طالبان، "نباید به طالبان بیش از حد امتیاز داد" و با آنها در صورت قطع ارتباط با گذشته شان و با رعایت قانون اساسی کشور گفتگو شود.

به نظر روزنامه، طالبان "با اشاره بیگانگان" بخش هایی از مناطق جنوبی و جنوب شرقی کشور را به "گورستان مردم بیگناه" تبدیل کرده اند، مدارس را همراه با دفتر و دیوان آنها آتش زده و پل را منفجر کرده اند و "سرهایی را بریده اند".

آرمان ملی تاکید کرده که حالا دستاوردهای ده ساله افغانستان باید حفظ شود. آزادی مطبوعات، ارزشهای دموکراتیک و آزادی زنان و دستاوردهایی که در اثر قربانی مردم برای رهایی از نظام های فرسوده گذشته به دست آمده، از جمله مسائلی است که به تعبیر نویسنده نباید در "پای خواستهای جاه طلبانه طالبان" ریخته شود.

مطالب مرتبط