امضای پیمان جدید بین افغانستان و پاکستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

افغانستان و پاکستان پیمان تازه ای را به نام پیمان اسلام آباد امضا کردند.

در این پیمان هر دو کشور به همکاری های اقتصادی، فرهنگی و همچنین تقویت بیشتر روابط دپلماتیک متعهد شده اند.

پیمان اسلام آباد که زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان و حنا ربانی کهر، سرپرست وزارت خارجه پاکستان آن امضا کردند، ۲۵ ماده دارد.

براساس این پیمان پاکستان متعهد شده است که حق ترانزیت افغانستان را از یکشنبه دوازده ژوئن (۲۲ خرداد) یعنی یک روز پس از امضای این پیمان به اجرا بگذارد.

پیش از این کامیونهای افغانستان نمی توانست از مرز پاکستان عبور کند و خود را به آبهای آزاد در بندر کراچی برساند.

سرمایه گذاری های بیشتر در زمینه استخراج معادن، همکاریهای بیشتر در زمینه مبارزه با مواد مخدر و بهبود وضعیت بهداشت در افغانستان از دیگر تعهدات پاکستان در این پیمان است.

پاکستان همچنین تعهد کرده است تا ۲۰۰۰ بورسیه تحصیلی در رشته های پزشکی و مهندسی به شهروندان افغانستان اعطا کند.

تلاشهای صلح

حق نشر عکس
Image caption رهبران پاکستان و افغانستان تلاش می کنند با گسترش همکاری میان دولت ها، بر شورشها و نا امنی در هردو کشور غلبه کنند

توافق های جدید برای رسیدن به صلح پایدار در دو سوی خط دیورند یکی از اهداف اصلی این سفر اعلام شده بود.

آقای کرزی که در پایان این سفر دو روزه با خبرنگاران صحبت می کرد گفت مقام های دوکشور در این مورد اینکه چگونه بتوانند افراد و گروه های شورشی از جمله طالبان، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و گروه حقانی را به ترک جنگ و مذاکره با دولت افغانستان تشویق کنند، گفتگو کردند.

دیدارهای دیگر

در این علاوه بر دیدار بین مقام های دوکشور دیدارهای دیگری نیز انجام شده است که به گفته خبرنگاران مهم است. هارون نجفی زاده خبرنگار بی بی سی فارسی در اسلام آباد می گوید، برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح، با افرادی که گفته می شود بر رهبران گروه های شورشی نفوذ دارند از جمله آفتاب شیرپاو، وزیر داخله پیشین پاکستان و مولا فضل الرحمن از روحانیون بلند پایه و پرنفوذ پاکستان، دیدار کرده است.

خبرنگاران می گویند چهره هایی از رهبران اقوام و قبایل نیز به هتلی که هیات افغانی در آن اقامت داشت، رفت و آمد داشتند و دیدارهایی بین آنها و شماری از مقام های افغان انجام شد.

کمیسیون مشترک صلح

Image caption نخستین جلسه کمیسیون مشترک صلح افغانستان و پاکستان در اسلام آباد برگزار شد

دو کشور همسایه کمیسیونی را به نام کمیسیون مشترک صلح نیز تاسیس کردند که هدف آن هماهنگی بیشتر برای غلبه دوکشور بر نا آرامی ها و شورشیانی است که در سوی مرز افغانستان و پاکستان فعال هستند.

در دومین روز سفر حامد کرزی و هیات همراهش به اسلام آباد نخستین جلسه این کمیسیون برگزار شد.

از جانب افغانستان برهان‌الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح، زلمی رسول، وزیر خارجه، ژنرال شیر محمد کریمی، رئیس ستاد ارتش، رحمت‌الله نبیل، سرپرست اداره امنیت ملی، جاوید لودین معاون وزارت خارجه و عمر داوودزی، سفیر افغانستان در اسلام آباد در این نشست شرکت داشتند.

از طرف پاکستان هم حنا ربانی کر سرپرست وزارت خارجه، ژنرال اشفاق کیانی رئیس ارتش، ژنرال شجاع پاشا رئیس سازمان اطلاعات ارتش، آی اس آی، سلمان بشیر معاون وزیر خارجه، محمد صادق سفیر پاکستان در کابل شرکت داشتند.

مطالب مرتبط