ثبت مرگبارترین ماه برای غیرنظامیان افغان

تشییع کشته شدگان غیرنظامی در افغانستان حق نشر عکس s
Image caption کشته شدن غیرنظامیان در حملات ناتو خشم حامد کرزی رئیس جمهور افغاستان را برانگیخته است

سازمان ملل متحد می‌گوید که از زمان آغاز ثبت تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال ۲۰۰۷ تاکنون، ماه مه ۲۰۱۱ مرگبار ترین دوره بوده است.

سازمان ملل متحد اعلام کرد که "عناصر غیردولتی" مسئول مرگ ۸۲ درصد از کل ۳۶۸ فرد غیرنظامی بوده‌اند که در جریان درگیری‌ها در ماه مه کشته شده‌اند.

حمله "نیروهای حامی دولت افغانستان" از جمله نیروهای ناتو، دلیل مرگ ۴۵ غیرنظامی عنوان شده است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که امروز، شنبه (۲۱ خرداد) دست کم ۱۸ نفر که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، در حملات مرگبار گروه‌های شورشی در مناطقی در شرق و جنوب افغانستان کشته شدند.

بنا بر اعلام وزارت کشور افغانستان تنها در یک حادثه بمب‌گذاری در ولایت جنوبی قندهار، ۱۵ نفر از جمله هشت کودک و چهار زن کشته شدند.

بنا بر اعلام یک مقام پلیس، در ولایت خوست در شرق افغانستان نیز در اثر یک حمله انتحاری در اطراف ساختمان پلیس، دو مامور پلیس و یک غیر نظامی جان خود را از دست دادند.

غیرنظامیان بین ناتو و طالبان گرفتار شده اند

جورجت گگنون، مدیر حقوق بشر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (موسوم به یوناما) نسبت به افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی جدی کرد.

خانم گگنون گفت: "ما عمیقا نگران این موضوع هستیم که رنج و عذاب غیرنظامیان در ماه‌های تابستان، فصل اوج گرفتن درگیری ها، افزایش پیدا کند."

او از نیروهای درگیر در افغانستان خواست که نهایت تلاش خود را برای حفظ جان غیرنظامیان انجام دهند.

آمار منتشرشده نشان می‌دهد که شورشیان مسئول بیشتر تلفات در افغانستان هستند. سه در صد از غیرنظامیان هم در حملات هوایی نیروهای ائتلاف کشته شده‌اند.

حملات هوایی ناتو به شورشیان طالبان خشم شدید حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان را برانگیخته و او چندی پیش برای "آخرین بار" به آمریکا در این باره هشدار داد.

اما فرماندهان ناتو این حملات را سلاحی مفید در برابر دشمنانی می‌دانند که حاضر به درگیر شدن در جنگی رویارو نیستند.

در سوی دیگر بنا بر اعلام یوناما مواد منفجره دست‌ساز و بمب‌های کنار جاده‌ای طالبان در ماه مه ۱۱۹ کشته و ۲۷۴ زخمی بر جای گذاشته است.

سازمان ملل متحد پیش از این اعلام کرده بود که از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ و بر سر کار آمدن دولت مورد حمایت غربی‌ها در افغانستان، سال ۲۰۱۰ مرگبارترین سال بوده است.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد ۲۷۷۷ غیرنظامی در سال ۲۰۱۰ در افغانستان کشته شدند که نسبت به سال ۲۰۰۹، پانزده درصد افزایش داشته است.

در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نیروی خارجی تحت رهبری آمریکا در افغانستان حضور دارند، اما هم‌زمان با روند انتقال مسئولیت به نیروهای امنیتی افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ واشنگتن به دنبال کاهش تعهدات خود در افغانستان است.

مطالب مرتبط