هفته دوستی زنان ایران و افغانستان در کابل برگزار شد

نمایشگاه صنایع دستی زنان افغان و ایران در کابل حق نشر عکس bbc
Image caption نمایشگاه صنایع دستی زنان افغان و ایران یکی از برنامه هایی است که به مناسبت هفته دوستی زنان دو کشور در کابل برگزار شده است

وزارت امور زنان افغانستان هفته جاری را هفته "دوستی زنان ایران و افغانستان" اعلام کرده و به این مناسبت نمایشگاهی از صنایع دستی زنان دو کشور را در کابل برگزار کرده است.

مژگان مصطفوی معاون وزارت امور زنان افغانستان در گفت و گو با بی بی سی گفت، طرح برگزاری چنین هفته ای از سوی جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد شده بود و افغانستان نیز از آن استقبال کرد.

حدود ۲۰ تن از زنان ایرانی برای شرکت در برنامه های این هفته ویژه به کابل آمده اند و ریاست این هیات را صدیقه حجازی مدیرکل مرکز امور زنان و خانواده در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به عهده دارد.

وزارت امور زنان افغانستان به مناسبت این هفته، نمایشگاه یک هفته ای از صنایع دستی زنان دو کشور به راه انداخته که در آن لباسهای سنتی اقوام مختلف ایران و افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

آثار نقاشی و دیگر تولیدات زنان دو کشور نیز در این نمایشگاه به چشم می خورد.

Image caption در این نمایشگاه لباسهای سنتی افغانی و ایرانی به نمایش گذاشته شده است

۲۴ جوزا یا خرداد در تقویم افغانستان روز مادر است و خانم مصطفوی می گوید:" برگزاری یک شب شعر به مناسبت روز مادر و همچنین کارگاه های آموزشی در زمینه بهداشت و درمان، حقوق و حرفه، از دیگر برنامه هایی است که در هفته دوستی زنان ایران و افغانستان، در نظر گرفته شده است.

در سالهای گذشته ایران برنامه های فرهنگی مختلف از جمله چندین نمایشگاه کتاب در شهر های کابل و مزار شریف برگزار کرده است اما این نخستین باری است که یک نمایشگاه فرهنگی ویژه زنان، بین زنان دو کشور برگزار شده است.

معاون وزارت امور زنان در گفت و گو با بی بی سی گفت که در پایان هفته دوستی زنان افغانستان و ایران قرار است یک تفاهم نامه همکاری های فرهنگی بین افغانستان و ایران نیز به امضا برسد و همچنین قرار است برنامه های مشابهی در ایران نیز برگزار شود.

مطالب مرتبط