کشورهای جهان ۴ میلیارد دلار به واکسینه کردن کودکان کمک می کنند

کودک بیمار آفریقایی حق نشر عکس PA
Image caption هر ۲۰ ثانیه یک کودک در اثر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن می میرد

اهداکنندگان بین المللی روز دوشنبه در جریان کنفرانسی در لندن قول اعطای ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به برنامه های واکسینه سازی برای حفاظت از کودکان در کشورهای فقیر را در مقابل بیماری هایی مانند اسهال و ذات الریه داده اند.

به گفته گروه "اتحاد جهانی واکسن و مصون سازی" که خواستار دریافت این کمک ها شده بود، این مبلغ تضمین خواهد کرد ۲۵۰ میلیون نفر از فقیرترین کودکان جهان تا سال ۲۰۱۵ واکسینه شوند.

این گروه می گوید که ظرف چهار سال آینده خواهد توانست با این پول جان بیش از ۴ میلیون نفر را نجات دهد.

مبالغ اهدایی از انتظارات فراتر رفته است. این گروه درخواست ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کمک را کرده بود.

بریتانیا قول تامین یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از این مبلغ را داده است و بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت می گوید یک میلیارد دلار اعطا خواهد کرد.

نروژ با ۶۷۷ میلیون دلار و دولت آمریکا با ۴۵۰ میلیون دلار دیگر اعطاکنندگان بزرگ کنفرانس لندن بودند.

الن جانسون سیرلیف رئیس جمهور لیبریا در این کنفرانس گفت که این روز مهمی برای حفاظت از کودکان در کشورهای درحال توسعه است در مقابل بیماری ها است.

اما او گفت که هر ۲۰ ثانیه یک کودک در جهان در اثر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن می میرد.

بیل گیتس از غول های عالم نرم افزار در جهان که در یک دهه اخیر بیشتر وقت خود را صرف امور خیریه به خصوص مقابله با بیماری ها در آفریقا کرده است از حامیان عمده گروه اتحاد جهانی واکنس و مصون سازی است.

او در این کنفرانس گفت که اعطای یک میلیارد دلار پول حادثه ای هر روزه نیست اما این آرمان ارزش آن را دارد.

"می شود از ابعاد مختلف به تاثیر آن نگاه کرد – کودکانی که واکسینه می شوند، کودکانی که مریض نخواهند شد و تمام پتانسیل خود را در زندگی به کار خواهند گرفت. من مایلم مساله را در چارچوب برابری ببینم؛ اینکه این اولین بار است که می توانیم بگوییم که مردم فقیر به خاطر فقدان پول از دریافت همان واکسنی که کودکان در کشورهای ثروتمند دریافت می کنند محروم نخواهند شد."

در این کنفرانس دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از افزایش کمک ها در زمانی که دولت مجبور است به شدت از هزینه ها بکاهد دفاع کرد.

بریتانیا قول تامین تقریبا یک سوم مبلغ مورد درخواست گروه "اتحاد جهانی واکنش و مصون سازی" را داده است.

آقای کامرون گفت که کمک های بریتانیا به واکسینه شدن بیش از ۸۰ میلیون کودک کمک خواهد کرد و جان یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را نجات می دهد.

نخست وزیر بریتانیا گفت که مرگ کودکان از ذات الریه و اسهال در سال ۲۰۱۱ باید امری "غیرقابل تصور" باشد.

بنا بر تخمین ها هر سال دو میلیون کودک زیر پنج ساله از ذات الریه می میرند که این علیرغم وجود واکسن برای این بیماری اتفاق می افتد.

دکتر ریچارد سزیبِرا وزیر بهداشت رواندا و از اعضای هیات مدیره "اتحاد جهانی واکسن و مصون سازی" گفت که فعالیت های این گروه واقعا در آفریقا موثر واقع شده است.

او گفت: "به خصوص در مورد آفریقا، مصون سازی افزایش یافته و آمار مرگ نوزادان در همه طیف ها کاهش یافته است. این تاثیر در بعضی کشورها بهتر قابل مشاهده است و به خاطر این اتحاد ما به واکسن هایی دسترسی داریم که قبلا فقط در اختیار کشورهای غربی بود."

"اتحاد جهانی واکسن و مصون سازی" یک همکاری بهداشتی میان دولت ها، گروه های تجاری، و نهادها از جمله بانک جهانی، یونیسف و بنیاد بیل گیتس است.

این گروه می گوید که طی برنامه های واکسینه سازی به جلوگیری از مرگ بیش از پنج میلیون کودک در دهه اخیر کمک کرده است.

"اتحاد جهانی واکسن و مصون سازی" با خریداری مقادیر بزرگی واکسن برای بیماری هایی نظیر ذات الریه، آنفلوآنزا و دیفتری اقدام به توزیع آنها می کند.

سازمان بهداشت جهانی واکسن را یکی از موفق ترین و مقرون به صرفه ترین شیوه های مبارزه با بیماری ها می داند.

این سازمان تخمین می زند که هر سال جان ۲ تا ۳ میلیون نفر از طریق واکسینه سازی نجات می یابد.

مطالب مرتبط