حامد کرزی رهسپار قزاقستان شد

حامد کرزی حق نشر عکس none
Image caption آقای کرزی اخیرا به آمریکا هشدار داد تا عملیات هوایی را در افغانستان متوقف کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در دهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای رهسپار آستانه، پایتخت قزاقستان شده است.

افغانستان عضو کامل و یا ناظر سازمان شانگهای نیست و رئیس جمهوری این کشور به عنوان مهمان در این اجلاس شرکت می کند.

انتظار می رود آقای کرزی در نشست عمومی سران این سازمان سخنرانی کند.

در اعلامیه ای که از دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، آمده است که آقای کرزی در سخنرانی خود "دیدگاه افغانستان در مورد گسترش همکاری های منطقه ای در عرصه های سیاسی، اقتصادی و مبارزه هماهنگ علیه تروریسم و مواد مخدر" را ابراز خواهد کرد.

علاوه بر این، آقای کرزی در نظر دارد تا در حاشیه شرکت در این اجلاس، با روسای جمهوری قزاقستان، ایران، چین و روسیه نیز دیدار کند.

دفتر رئیس جمهور کرزی، هدف از این دیدارها را تلاش برای توسعه روابط دوجانبه افغانستان با هر یک از این کشورها خوانده است.

برنامه آقای کرزی برای دیدار با روسای جمهور کشورهایی چون ایران، روسیه و چین، در شرایطی که به نظر بسیاری از آگاهان، رابطه افغانستان و آمریکا یک بار دیگر رو به تیرگی نهاده، می تواند اقدامی بحث برانگیز باشد.

آقای کرزی اخیرا در یکی از تندترین اظهارات خود در ارتباط با نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در کشورش گفت که اگر این کشتارها ادامه پیدا کند، کسانی که برای مبارزه با تروریسم به افغانستان آمده اند، به "اشغالگران" تبدیل خواهند شد.

آقای کرزی همچنین هشدار داد که اگر تعریف حضور آمریکایی ها در افغانستان به "اشغالگران" تغییر کند، "افغانها یاد دارند که چگونه با (اشغالگران) برخورد کنند."

رئیس جمهور ی همچنین گفت که راه های زیادی وجود دارد که افغانستان می تواند با استفاده از آنها جلو عملیات هوایی نیروهای خارجی را که عمدتا منجر به کشته شدن غیرنظامیان می شود، بگیرد.

اگرچه او در مورد این گزینه ها توضیحی نداد، اما در گذشته آقای کرزی به نحوی تلاش کرده است تا با نزدیک شدن به کشورهایی چون روسیه و چین، به آمریکا این پیام را برساند که افغانستان قادر است متحدانی را در منطقه برای خود دست و پا کند.

مطالب مرتبط