نگرانی از نا امنی در غوربند در پی قتل رئیس شورای ولایتی بامیان

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption جواد ضحاک از چهره های منتقد دولت بود.

در پی قتل جواد ضحاک، رئیس شورای ولایتی بامیان به وسیله طالبان در دره غوربند، نگرانی از تشدید نا امنی افزایش یافته است.

غوربند دره ای در شمال غرب ولایت پروان است که جاده پروان به بامیان از آن می گذرد و این جاده یکی از راه های اصلی ارتباطی کابل به بامیان است که پایتخت را به مناطق شمال کشور وصل می کند.

آقای ضحاک را روز جمعه ۱۴ جوزا/خرداد هنگام عبور از منطقه غوربند ربوده شد و ربایندگان روز سه شنبه (۱۷ جوزا) جنازه سر بریده او را در کنار جاده ای رها کردند.

طالبان مسئولیت قتل او را به عهده گرفته اند.

ساکنان ولایت غوربند و مسافرانی که از این منطقه رفت و آمد می کنند، حضور طالبان و دسته های مسلح وابسته به حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در غوربند را از عوامل اصلی ناامنی در منطقه می دانند.

این منطقه که در ده سال گذشته از امن ترین مناطق افغانستان شمرده می شد، حالا به گفته ساکنان آن، به محل فعالیت گروههای شورشی تبدیل شده است.

آنها می گویند این منطقه بیشتر از صد کیلو متر از کابل فاصله دارد، اما چندان مورد توجه دولت و مقامهای محلی نیست.

ساکنان غوربند می گویند حالا گروه های طالبان و حزب اسلامی با استفاده این وضعیت، در مقایسه با نیروهای دولتی، بر دو ولسوالی از چهار ولسوالی دره غوربند در مقایسه با نیروهای دولتی تسلط بیشتری یافته اند.

Image caption سالنگی: "(طالبان) یا به دولت تسلیم شوند، یا گرفتار و به پنجه قانون سپرده شوند و یا کشته شوند.

قتل جواد ضحاک، رئیس شورای ولایتی بامیان در نزدیک ولسوالی (شهرستان) "سیاه گرد" و کشته شدن معاون فرمانده پلیس این ولسوالی، از تازه ترین موارد ناامنی در غوربند است که توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است.

یکی از مسافرانی که از این منطقه عبور می کرد، به بی بی سی گفت که پس از قتل آقای ضحاک در منطقه "پل رنگها" در غوربند، هنگام عبور از این منطقه "احساس خطر" می کند.

یک مرد دیگر گفت: "برادرهای جنگجو (طالبان) دفعتا پایین می آیند، راه را می گیرند و هرچه که به دست شان آمد، می گیرند ـ ساعت، پول نقد و همه چیز را می برند. آدمی که کمی سر حال‌تر و سخنگوی باشد، او را می برند به دامنه های کوه، گلویش را می برند و چهار گلوله هم می زنند و رها می کنند."

او با انتقاد شدید از دولت مرکزی افغانستان در مورد تامین امنیت منطقه گفت: "نفع حکومت برای ما چیست؟ نیروهای امنیتی اصلا وجود ندارد، کجا هستند این نیروها؟"

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption جاده بامیان-پروان از غوربند می گذرد.

یکی از ساکنان این منطقه گفت: "اصلا مردم منطقه (از طالبان) حمایت می کنند و این مردم محلی با ولسوالی ارتباط دارند. اگر آنها حمایت نکنند، طالبان نمی توانند به منطقه بیایند."

ناامنی ها در چند سال اخیر در غوربند باعث شده که اجرای طرح های عمرانی و از جمله ساخت و ساز پروژه جاده پروان-بامیان هم با کندی مواجه شود.

شماری از ساکنان غوربند به بی بی سی گفته اند که شورشیان با پخش شبنامه ها دختران را از رفتن به مکتب ها (مدرسه ها) منع می کنند و مردم را هم تهدید کرده اند که از کار کردن با اداره های دولتی خودداری کنند.

یکی از ساکنان این منطقه گفت: "در شبنامه نوشته بود دخترانی که از نه ساله به بالا باشند، هرگز به مکتب رفته نمی توانند، اگر بروند آنها را می کشیم و مکتب ها را آتش می زنیم."

در همین حال مقام های محلی در ولایت پروان می گویند که برای تامین امنیت دره غوربند برنامه هایی روی دست دارند. آنها حضور شورشیان در غوربند را "کمرنگ" می دانند.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption والی پروان گفته که کوهستانی بودن غوربند باعث شده که طالبان بتوانند در آن جا پنهان شوند.

عبدالبصیر سالنگی والی پروان به بی بی سی گفته است: "دو ولسوالی ما در دره غوربند تقریبا ده درصد ناامن است و نه بالاتر از آن؛ چون دشمن در آنجا حضور فیزیکی ندارد و حملات خود را به صورت چریکی انجام می دهند. سارقان هم در میان آنها هستند."

او افزود: "ما برنامه داریم که در منطقه عملیات وسیعی انجام دهیم تا آنها (طالبان) یا به دولت تسلیم شوند، یا گرفتار و به پنجه قانون سپرده شوند و یا کشته شوند. نگرانی مردم بامیان و کسان دیگر واقعا به جا است. این ها (طالبان) عملی تروریستی انجام دادند و رئیس شورای ولایتی بامیان را بردند و کشتند."

آقای سالنگی گفت که در قتل آقای ضحاک طالبان محلی و افرادی از دسته های دیگری از گروه طالبان، که از مناطق دیگر به غوربند آمده بودند، دست داشته اند.

والی پروان "ضعف" پلیس در تامین امنیت منطقه غوربند را رد کرد و گفت که پلیس در آنجا "نیرومند" است، اما "دشمنان" به دلیل کوهستانی بودن منطقه غوربند می توانند در دره ها و کوهستانها پنهان شوند.

مطالب مرتبط