دبیرکل ناتو از اروپایی ها خواست هزینه های دفاعی را افزایش دهند

آندرس فوگ راسموسن حق نشر عکس Reuters
Image caption آقاس راسموسن نظراتی مشابه رابرت گیتس را منعکس می کرد

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو به بی بی سی گفت که اعضای اروپایی این سازمان باید پول بیشتری صرف امور دفاعی کنند.

آقای راسموسن گفت که ناتو بیش از هر زمان مورد نیاز است، اما کشورهای اروپایی باید "سهم خود را ادا کنند."

اظهارات او مشابه نظرات جمعه گذشته رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا بود که از اروپایی ها به خاطر کم کاری در ناتو انتقاد کرده بود.

آقای گیتس گفته بود که ناتو با خطر از دست دادن فلسفه وجودی اش روبروست.

او گفت از این موضوع احساس سرخوردگی می کند که فقط چهار کشور اروپایی - فرانسه، بریتانیا، یونان و آلبانی - دو درصد تولید ناخالص ملی را صرف هزینه های دفاعی می کنند.

"اگر روند فعلی یعنی نزول توانایی های دفاعی اروپا متوقف و وارونه نشود، رهبران سیاسی آینده آمریکا - کسانی که جنگ سرد برای آنها، آن تجربه شکل دهنده ای نبود که برای من بوده است - ممکن است حساب کنند که سود سرمایه گذاری آمریکا در ناتو آنقدر نیست که ارزشش را داشته باشد."

او افزود که لیبی وجود کاستی های جدی در ناتو را آشکار کرد. فقط 11 هفته پس از شروع عملیات علیه حکومتی که به خوبی مسلح نیست، ناتو به تدریج با مشکل کمبود مهمات روبرو شد. به گفته او در این مرحله چاره ای جز آوردن تدارکات از آمریکا نبود.

'سرمایه گذاری های درست'

آقای راسموسن در مصاحبه ای با برنامه نیوزنایت بی بی سی گفت که وجود ناتو "بیش از هر زمان مورد نیاز و لازم" است، اما او در این نگرانی با آقای گیتس شریک است که بودجه های دفاعی کشورهای اروپایی در حال افت است.

او گفت: "اگر قرار است رقابت کنیم باید درست سرمایه گذاری کنیم."

آقای راسموسن گفت که این فقط آینده ناتو نیست که در خطر است و افزود "فکر می کنم کشورهای اروپایی باید سهم خود را ادا کنند."

"اگر اروپا قرار است در آینده نقشی قابل توجه در صحنه جهانی ایفا کند و در کار مدیریت امنیت بین المللی شرکت داشته باشد، در آن صورت اروپا نیازمند توانمندی های نظامی جدی است و این نیازمند سرمایه گذاری دفاعی در یک سطح خاص است."

مصاحبه آقای راسموسن درست پیش از سخنرانی او در لندن درباره طرح های دفاع موشکی ناتو ضبط شد.

مطالب مرتبط