تاکید بریتانیا بر خروج نظامی از افغانستان تا ۲۰۱۴

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا در سفر به افغانستان، تاکید کرد که سربازان بریتانیا تا ۲۰۱۴ میلادی افغانستان را ترک خواهند کرد.

آقای فاکس که بعد از دیدارش با وزرای دفاع دانمارک و استونی در کابل، با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت که در قدم نخست، آن عده از سربازان بریتانیایی افغانستان را ترک خواهند کرد که نقش نظامی ندارند.

وزرای دفاع بریتانیا، دانمارک و استونی، برای بررسی اوضاع افغانستان در آستانه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، به کابل سفر کرده اند.

سفر این مقام های نظامی، همزمان شده است با پنجمین سالروز آغاز ماموریت مشترک بریتانیا، دانمارک و استونی در جنوب افغانستان.

آنها در گفتگو با خبرنگاران، تاکید کردند که تعهدات کشورهایشان در قبال امنیت و آموزش نیروهای افغان ادامه خواهد داشت.

در میان این کشورها، بریتانیا بیشترین تعداد نیرو را در افغانستان دارد. لیام فاکس وزیر دفاع بریتانیا گفت که کشورش به برنامه خروج سربازانش از افغانستان پابند است، اما او تاکید کرد که سرعت خروج سربازان بریتانیایی از افغانستان، به وضعیت و شرایط موجود در این کشور بستگی دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای فاکس گفت که سرعت خروج نظامی از افغانستان وابسته به شرایط موجود خواهد بود

آقای فاکس گفت: "ماموریت نظامی بریتانیا تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی تمام می شود و این چیزی است که رئیس جمهور کرزی می خواهد. حق حکومت افغانستان است تا بگوید که امنیت این کشور را چه کسانی تامین کنند."

او افزود: "اینکه این روند با چه سرعتی عملی خواهد شد، بستگی به وضعیت منطقه و پیشرفت روند انتقال (مسئولیت های امنیتی) دارد. این امر نه تنها به افزایش شمار نیروهای افغان ارتباط دارد بلکه مهم است تا متوجه این امر نیز باشیم که توانایی نیروهای افغان تا چه حد رشد می کند."

توانایی نیروهای افغان برای تامین امنیت سراسر این کشور بدون کمک نیروهای خارجی، از بزرگترین نگرانی های جامعه جهانی و ناظران امور است.

گزارشهای متعددی در آستانه آغاز انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان منتشر شده که حکایت از سطح پائین توانایی نیروهای افغان دارد.

اما دولت افغانستان می گوید که نیروهای این کشور آماده پذیرفتن مسئولیت های امنیتی در هفت منطقه افغانستان هستند و این توانایی تا سال ۲۰۱۴ در صورت حمایت دوامدار جامعه جهانی، به حدی خواهد رسید که بتوانند امنیت تمامی افغانستان را تامین کند.

بیشتر سربازان بریتانیایی در ولایت هلمند، از نا امن ترین مناطق افغانستان مستقر هستند.

لشکرگاه، مرکز هلمند، یکی از مناطقی است که قرار است مسئولیت تامین امنیت آن ماه آینده رسما به نیروهای افغان واگذار شود.

مقامات افغان در یک اقدام تبلیغاتی اعلام کرده اند که سربازان افغان از هفته های اخیر، عملا کنترل امنیت این شهر را کاملا بدست گرفته اند. آنها می خواهند نشان بدهند حتی قبل از آغاز ماموریت رسمی شان آماده هستند مسئولیت های امنیتی را به عهده بگیرند.

مطالب مرتبط