'کاهش ۶۰ درصدی بهای زعفران در افغانستان'

مزرعه زعفران در هرات حق نشر عکس no credit
Image caption مسئول اتاق تجارت هرات می گوید، افزایش تولید زعفران از دلایل عمده کاهش قمیت آن است

شماری از تجار و مسئولان برخی از شرکت های تولید زعفران در غرب افغانستان می گویند قیمت زعفران نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است.

زعفران یکی از قیمتی ترین محصولات کشاورزی در جهان است و دولت افغانستان در چند سال گذشته تلاش کرده آن را جایگزین تریاک کنند.

قیمت زعفران در چند سال گذشته نیز تحت تاثیر بازارهای جهانی و منطقه ای نوسان داشته است اما کاهش ۶۰ درصدی قیمت آن، قبلا سابقه نداشته است.

در دو سال گذشته یک کیلوگرم زعفران خالص به سه هزار تا ۴۵۰۰ دلار به فروش می رسید اما امسال قیمت یک کیلوگرم زعفران از ۱۵۰۰ دلار بالاتر نرفته است.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع در هرات به بی بی سی گفته اند علت اصلی این کاهش قیمت، افزایش میزان تولید زعفران است.

غلام جیلانی حمیدی مسئول بخش صنایع و صادارت اتاق تجارت و صنایع هرات می گوید به بی بی سی گفت: "با گذشت هر سال بر میزان تولید زعفران افزوده می شود و این باعث کاهش قیمت ها شده است. در سالهای گذشته تناسب بین میزان تولید و تقاضا وجود داشت، اما امسال تولید بیشتر از تقاضا بوده است و به همین علت قیمت زعفران کاهش یافته است."

به گفته مسئولان بخش کشاورزی در هرات، سال گذشته بیش از دو تن زعفران در هرات تولید شده و پیش بینی می شود که امسال این رقم به بیش از سه تن افزایش یابد.

حق نشر عکس no credit
Image caption از زعفران برای تولید دارو های گیاهی، پخت پز و تولید رنگ استفاده می شود

هرات به عنوان مرکز تولید زعفران در افغانستان شناخته می شود اما در چند سال گذشته دولت و شماری از نهاد های بین المللی کمک کننده به افغانستان تلاش کرده اند تا کشت این نبات در دیگر ولایات افغانستان نیز رایج شود.

کشت زعفران که خریداران زیادی در سراسر جهان دارد، در افغانستان علاوه بر کمک به بهبود وضع کشاورزی و کشاورزان این کشور، کشت جایگزین تریاک نیز محسوب می شود. تریاک گیاهیست که اعتیاد به آن و محصولات اعتیاد آور حاصل از آن یکی از جدی ترین مشکلات اجتماعی افغانستان و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است.

از زعفران برای تولید داروهای گیاهی، پخت و پز و مخصوصا تولید رنگ، استفاده می شود.

تاجران افغان می گویند صنعت بسته بندی محصولات زعفران هنوز در افغانستان رضایت بخش نیست و همین امر یکی از عوامل کاهش قیمت این گیاه قیمتی در افغانستان است.

مطالب مرتبط