افغانستان در جشنواره فیلم های مستند لندن و رویدادهای فرهنگی هفته

امسال چهار فیلم مستند از فیلم سازان افغانستان نیز به جشنواره فیلم های مستند شهر باز (اوپن سیتی) لندن که از پنجشنبه شانزدهم ماه جاری میلادی گشایش یافت، راه یافته است.

Image caption آیرخش فیضی، مستندی در مورد دشواری رانندگان زن در افغانستان ساخته است

در این جشنواره قرار است ۱۴۰ مستند از سراسر جهان به نمایش گذاشته شود. مسعود ضیایی، تمیم عبدالله، آیرخش فیضی و سلیمان امانزاد چهار فیلم ساز جوان هستند که برای شرکت در این جشنواره به لندن آمده اند.

آیرخش فیضی دختری از مزارشریف در فیلم خود سعی کرده است دشواری های راننده بودن زنان جامعه اش را به نمایش بکشد.

آزارهای خیابانی مردان و نیش نگاه های شان در این فیلم، اشاره ای به بخشی از چنین دشواری ها است.

سلیمان امانزاد که ۱۷ سال بیشتر ندارد، در سال ۱۹۹۹ میلادی زمانی که طالبان بامیان را اشغال کردند و کشتار مردم بیگناه به راه افتاد، چهار ساله بود. اعضای خانواده او در مغاره ای برای یک ماه خود را پنهان کردند تا کشته نشوند.

سلیمان زنده ماند و بعد از شکست طالبان توانست درس بخواند و فیلم سازی را هم یاد بگیرد. او اخیرا ترجیح داد برای ساختن فیلمی به زادگاهش برگردد و زندگی یک کودک هم سن خود را موضوع فیلم خود قرار دهد. کودکی که در ۱۷ سالگی ناگزیر است به کشاورزی بپردازد.

مسعود ضیایی اهل هرات است، شهری که بیشترین خبرهای خودسوزی زنان افغان را از آنجا شنیده ایم. اما موضوع مستند او با کار دیگران متفاوت است، او به پیامدهای خود سوزی دو زنی پرداخته که از آتش خود افروخته در امان مانده اند اما حالا باید در آتش نگاه اطرافیان بسوزند. یکی از آنها در پانزده سالگی وادار شد با مرد ۲۵ ساله ای ازدواج کند، او از این اجبار ناراضی بود و تصمیم گرفت خود و زندگی خود را به آتش بسپارد.

چهارمین عضو این گروه فیلمسازان جوان افغان، تمیم عبدالله است که زندگی گروهی از کودکان خیابانی را موضوع فیلم خود قرار داده است.

در این فیلم کودکانی را می بینیم که مجبور اند در میان زباله ها از صبح تا شب بگردند و مواد ساخته شده از پلاستیک را جمع آوری کنند و آن را بفروشند تا نانی به کف آرند.

این کودکان چون سر و وضع مناسبی ندارند و ژولیده و چرکین اند، در همه جا انگشت رد به سینه می خورند.

جشنواره فیلم های مستند "شهر باز" از شانزدهم جون/ژوئن شروع شده و تا نوزدهم ادامه خواهد داشت.

در محضر کلمات

در روزهای پیش موسسه در دری که نهاد فرهنگی افغان هاست و شعبه ای هم در میان مهاجران افغان مقیم ایران دارد، در شهر مشهد محفل شعری برگزار کرد با عنوان در محضر کلمات. در این محفل شاعر مهمان رفیع جنید بود که در آمریکا بسر می برد و به تازگی سفری داشته به ایران و هم اکنون در آنجاست.

محمد کاظم کاظمی از برگزار کنندگان این شب شعر می گوید مکتب کلمه طرفداران اندک اما سرسختی دارد. رفیع جنید، علی سیران و خسرو نوربخش این شیوه تازه در شاعری را نزدیک به ده سال پیش در مشهد بنا نهادند.

آنها می گویند در این شیوه توجه به انرژی کلمه اساس کار است. به نظر آنها کلمات مفاهیم مجرد و واحدی ندارند بلکه کلمات محور مفاهیم اند و در شعر باید تسلیم کلمه شد و تا آنجا که کلمه ای می تواند از نظر مفاهیمی برود، رفت.

دو شاعر ایرانی در کابل

شراره کامرانی و فریبا یوسفی دو تن از شاعران زن که اهل ایران اند و در شاعری درخششی هم در میان حلقات ادبی در سالهای اخیر داشته اند، به کابل رفته اند تا با زنان افغان و وضعیت ادبی در آن سامان آشنایی به هم رسانند.

انجمن قلم و موسسه دردری شامگاه پنجشنبه شماری از شاعران پایتخت را گردهم آوردند تا به شعرهای این دو خانم گوش بسپارند و نمونه هایی از آثار خود را نیز قرائت کنند.

خانم کامرانی می گفت با جریان ادبی افغانستان در ایران آشنا بوده و از طریق رسانه ها نیز با شاعران و نویسندگان افغان در داخل و نحوه فعالیت های شان اطلاعاتی حاصل می کرده اند.ج

او شعری هم به افغانستان تقدیم کرده است که در آن کلمات دری مانند کلکین و شور خوردن به کار رفته اند.

نام گذاری خیابان ها در هرات

مسئولان فرهنگی در ولایت غربی هرات می گویند طرح نامگذاری یکصد جاده و سرک / خیابان در این شهر به نام مشاهیر علمی و فرهنگی جهان و افغانستان، نهایی شده است.

ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات به بی بی سی گفته است که تا چند روز دیگر عملا کار نصب لوحه های تهیه شده آغاز میشود.

احیای مفاخر فرهنگی افغانستان و آشنا کردن نسل جوان با شخصیت های برتر فرهنگی این کشور و جهان هدف اصلی از اجرای این طرح توصیف شده است.

سرگذشت موسیقی معاصر افغانستان

و از میان دیگر خبرهای عالم هنر فرهنگ یکی هم اینکه عبدالوهاب مددی آوازخوان و پژوهشگر موسیقی که کتاب او با عنوان سرگذشت موسیقی معاصر افغانستان اخیرا به چاپ دوم رسیده می گوید امیدوار است این بار علاقمندان این کتاب بتوانند در افغانستان به آن دسترسی پیدا کنند. سرگذشت موسیقی معاصر افغانستان در سال ۱۳۷۵ خورشیدی در ایران چاپ شد و به دلیل حاکمیت طالبان این کتاب وارد افغانستان نشد.

این بار انتشارات عرفان که مالک آن محمد ابراهیم شریعتی افغانستانی است، کتاب آقای مددی را چاپ کرده است.

آقای مددی گفت تفاوت چاپ دوم این کتاب با چاپ اول در آن است که در چاپ دوم شماری عکس نیز در کنار مطالبی در معرفی اهالی موسیقی افغانستان و انواع سازها، گنجانده شده اند.

مطالب مرتبط