'موشکهای شلیک شده از خاک پاکستان ۱۰ افغان را کشته است'

نقشه ولایت کنر
Image caption کنر از ولایت ناآرام افغانستان است که با پاکستان مرز مشترک دارد.

مقامهای محلی ولایت کنر، در شرق افغانستان گفته اند که در روزهای اخیر در اثر شلیک دهها موشک از خاک پاکستان به این ولایت، ده نفر کشته شده اند.

عوض محمد نذیری، فرمانده پلیس ولایت کنر به بی بی سی گفت که شمار این موشک ها به بیش از صد می رسد.

آقای نذیری گفت که این موشک ها در سه روز گذشته از مناطق مرزی پاکستان شلیک شده و به منطقه های شیگل، سرکانی، دانگام و ناری در ولایت کنر افغانستان فرود آمده اند.

فرمانده پلیس کنر گفت: "صدها گلوله توپ از آن طرف مرز به مناطق و قریه های مرزی پرتاب شده که تلفات احشام و ویران شدن خانه ها را در قبال داشته است. بر اساس اطلاعاتی که ما داریم، تعدادی از مردم خانه های خود را ترک کرده اند."

به گفته او، در اثر اصابت این موشک ها به مناطق مختلف کنر، دست کم ده نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده و بیشتر قربانیان کودک هستند.

گزارش شده که در تازه ترین حمله موشکی از آن سوی مرز به منطقه سرکانی در ولایت کنر، چهار کودک کشته شده اند.

شماری از ساکنان مناطق نزدیک به مرز میان افغانستان و پاکستان به بی بی سی گفته اند که هر روزه چندین موشک به این مناطق "بدون هدف مشخص" شلیک می شود و زندگی عادی مردم را مختل کرده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای کرزی از بهبود روابط دولتش با پاکستان خبر داده است.

ژنرال امین الله امرخیل، فرمانده پلیس مرزی در حوزه شرق افغانستان شلیک این موشک ها را "تجاوز به خاک افغانستان" خوانده و گفته است که در حال حاضر هم شلیک به وسیله جنگ افزارهای سنگین از آن سوی مرز به سوی مناطق روستایی افغانستان ادامه دارد.

خبر فرود آمدن این موشک ها به مناطق مرزی کنر از خاک پاکستان در حالی گزارش شده که اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سفری به پاکستان از بهبود روابط دولتش با پاکستان خبر داد است.

آقای کرزی ابراز امیدواری کرده است که توافق های به دست آمده در جریان گفت و گوهای او با مقامهای پاکستانی به برقراری ثبات در منطقه و به ویژه افغانستان کمک کند.

پیش از این هم در چند مورد مناطق مرزی در ولایت ننگرهار، در شرق افغانستان شاهد فرود آمدن موشک های شلیک شده از آن سوی مرز مشترک افغانستان و پاکستان بوده است.

برخی مناطق شرقی افغانستان و به ویژه ولایت کنر ناآرام است و گروه های شورشی در این مناطق نفوذ قابل توجهی دارند.

هنوز مشخص نیست این موشک ها از سوی چه کسی یا گروهی شلیک شده است، مناطق مرزی افغانستان و پاکستان عمدتا در کنترل نیروهای شورشی است که علیه دولت افغانستان و همچنین دولت پاکستان می جنگند.

مطالب مرتبط