حمله انتحاری در کابل ۹ کشته و ۱۲ زخمی بجا گذاشته است

کابل حق نشر عکس Getty
Image caption بازار خوراکی ها (مندوی) شلوغ‌ترین محله کابل است.

منابع امنیتی افغانستان گفته اند که در پی حمله سه مهاجم انتحاری به دو نقطه در شهر کابل، ۹ تن کشته و دوازه تن دیگر زخمی شده اند.

وزارت داخله/کشور افغانستان روز شنبه، ۲۸ جوزا/خرداد با صدور اعلامیه ای گفته است که مهاجمان مرکز فرماندهی پلیس حوزه اول کابل و مستوفیت (اداره امور مالی) ولایت کابل، واقع در بازار خوراکی‌ها (مندوی) در مرکز شهر کابل را هدف حمله قرار دادند.

در این اعلامیه آمده است که یکی از این مهاجمان واسکت (جلیقه) مملو از مواد منفجره خود را در مقابل مرکز پلیس منفجر کرد و در اثر آن سه مامور پلیس، یک مامور اداره امنیت ملی و پنج غیرنظامی کشته و دو مامور پلیس و ۱۰ غیرنظامی زخمی شدند.

حشمت الله استانکزی، سخنگوی پلیس کابل به بی بی سی گفته است که مهاجمان ابتدا با سلاح سبک به سوی محافظ درب ورودی این مرکز شلیک کردند و یکی از مهاجمان مواد منفجره ای را که به بدن خود بسته بود، منفجر کرد.

به گفته او، پس از این انفجار دو مهاجم دیگر به محوطه مرکز پلیس وارد و با نیروهای پلیس درگیر شدند.

آقای استانکزی افزود که این دو مهاجم هم به وسیله نیروهای پلیس از پا درآمده اند و حالا درگیری به پایان رسیده است.

او افزود که هر سه مهاجم لباسهایی مشابه به یونیفورم نظامی به تن داشته اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله مهاجمان مسلح به کابل؛ پلیس در حال کمک به یک فرد زخمی است.

در اعلامیه وزارت داخله آمده است که هنوز هویت مهاجمان شناسایی نشده و تحقیقات برای شناسایی عاملان این حادثه جریان دارد.

طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته و یک سخنگوی این گروه گفته است که مهاجمان با سلاحهای سبک، بمبهای دستی و واسکت های انتحاری مجهز بوده اند.

شاهدان عینی از حضور سنگین نیروهای امنیتی در مرکز شهر کابل خبر داده و گفته اند که تدابیر شدید امنیتی در محل به اجرا گذاشته شده است.

محلاتی که مورد حمله مهاجمان قرار گرفته اند، شلوغ‌ترین محلات شهر کابل هستند.

این در حالی است که تنها چند ساعت پیش از این حمله، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از دخیل بودن آمریکا در گفتگوهای صلح با طالبان خبر داده بود.

آقای کرزی در همایش ملی جوانان افغانستان در کابل ابراز امیدواری کرد که طالبان قانون اساسی و دستاوردهای ده ساله افغانستان را بپذیرند و به عنوان شهروندان عادی این کشور وارد جامعه شوند و به روند سیاسی بپیوندند.

مطالب مرتبط