روزنامه های کابل: شنبه، ۲۸ جوزا

جانشینی ایمن الظواهری به جای اسامه بن لادن، رهبر پیشین گروه القاعده، از موضوع های اصلی مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

بن لادن در روز دوم ماه مه گذشته توسط نیروهای ویژه آمریکایی در پاکستان کشته شد و پنجشنبه گذشته (۲۶ جوزا/خرداد) گروه القاعده اعلام کرد که ایمن الظواهری به جای بن لادن رهبر این گروه شده است. هشت صبح نوشته که ایمن الظواهری به دلیل این که عرب مصری‌تبار است، برای اعضای گروه القاعده جذابیت زیادی مانند اسامه بن لادن ندارد و بعید است که او بتواند محوریتی مانند او در میان اعضای گروه القاعده ایجاد کند.

روزنامه اما افزوده که تحولات اخیر در خاور میانه زمینه های جدیدی را برای رهبر جدید گروه القاعده به وجود آورده است. نویسنده همچنین مدعی است که ایمن الظواهری "حمایت های قوی و جدی" پاکستان و ایران را هم به همراه خواهد داشت.

هر چند چنین ادعاها پیش از این هم در میان برخی از محافل سیاسی و رسانه‌ای در افغانستان وجود داشته است، اما مقامهای پاکستانی و ایرانی داشتن هر نوع ارتباط با گروه القاعده را رد کرده اند.

هشت صبح به این نظر است که پاکستان در پی رویارویی های اخیرش با آمریکا، در تلاش است که از گروه هایی مانند طالبان و القاعده به عنوان "ابزاری" بهره برداری سیاسی و باج گیری کند. به نوشته روزنامه، ایران هم در رویارویی با غرب، داشتن ارتباط با غرب گروه القاعده را "گزینه خوبی" می داند.

نویسنده با این همه افزوده که سرنوشت رهبر جدید القاعده در گرو سیاستهای پاکستان است و اگر این کشور رویکرد جدیدی اتخاذ کند، عمر ایمن الظواهری کوتاه خواهد بود، اما اگر این گروه در خدمت "سازمان اطلاعات پاکستان باشد، عمر شبکه القاعده و خطرهای ناشی از آن طولانی تر و جدی تر خواهد شد.

روزنامه افغانستان در مطلبی نوشته که اعلام ایمن الظواهری به عنوان رهبر گروه القاعده از سوی این گروه، این موضوع را روشن کرد که رهبران القاعده از مرحله اختلاف بر سر جانشینی بن لادن گذشته و در پی ایجاد ساختاری جدید برای این گروه و ادامه فعالیت های تروریستی آن در جهان هستند.

نویسنده افزوده که آقای ظواهری در گذشته سازمان دهنده بسیاری از حملات تروریستی گروه القاعده بوده است و حالا که رهبری این گروه را به دست گرفته، ممکن است به این گروه تحرک بیشتری بدهد، اما در عین حال امکان آن هم وجود دارد که این گروه با چالش های زیادی نیز رو به رو شود.

به باور روزنامه، ایمن الظواهری مانند بن لادن توانایی فراهم کردن منابع مالی را ندارد و از سوی دیگر رهبری این گروه از عربستانی ها به مصری ها منتقل شده است. در گذشته عرب های افراطی حوزه خلیج فارس به این گروه کمک مالی می کردند، اما حالا مشخص نیست که آنها به ظواهری هم کمک خواهد کرد یا نه.

روزنامه خدمتگار نوشته که ایمن الظواهری به عنوان استراتژی‌ساز مرکزی گروه القاعده باقی مانده و با نشستن او به جای بن لادن، جنگها در افغانستان و خاور میانه شدت خواهد یافت. نویسنده افزوده که گروه های تندرو مصری با او ارتباط دارند و ممکن است که این گروهها فشارهای بیشتری بر اسرائیل وارد کنند.

به باور این روزنامه، ایمن الظواهری از جمله افرادی است که با گروه های تندرو پاکستانی هم ارتباط دارند و معتقد به ادامه جنگ علیه نیروهای بین المللی در افغانستان هستند. به نظر نویسنده، به همین دلیل ممکن است او به کمک برخی محافل و گروههای تندرو پاکستانی جنگها را در افغانستان شدت بخشد.

خدمتگار افزوده که تمرکز بیشتر گروههای تندرو پاکستانی بر افغانستان است و ممکن است که این گروهها به زودی با ایمن الظواهری در مورد افغانستان هماهنگ شوند. به نظر نویسنده، این در حالی است که آمریکا و ناتو قصد دارند نیروهای خود را از افغانستان بیرون کنند، اما با تشدید جنگها این تصمیم تغییر خواهد کرد.

روزنامه دنیا با اشاره به اظهارات اخیر وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش آمریکا در باره پاکستان، نوشته که حمایت از پاکستان به عنوان کشوری دارای تسلیحات هسته ای، به معنای تقویت این کشور و تقویت "غیرمستقیم تروریسم" است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع و دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا اخیرا گفته اند که روابط آمریکا و پاکستان بر اساس نیازهای یک دیگر استوار است مجراهای ارتباطی میان این دو کشور باید باز بمانند. پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در پاکستان، روابط این کشورها تیره شده بود.

دنیا مدعی شده که تروریست ها در پاکستان "تغذیه" می کنند، آموزش می بینند و تقویت می شوند و با "نفس راحت و روح آرام" مردم افغانستان را به خاک و خون می کشند. نویسنده پرسیده که حالا آمریکا با ابراز نگرانی از قطع ارتباط با پاکستان به عنوان کشور هسته ای، چگونه می خواهد با تروریسم مبارزه کند.

به نظر این روزنامه، استراتژی جنگ وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در قبال مبارزه با تروریسم "گنگ" است و اظهارات مقامهای نظامی آمریکایی به عنوان همکاران استراتژیک افغانستان، برای افغانها "غیرمسئولانه" و "تضعیف کننده روحیه مبارزه با تروریسم" است.

دنیا در ادامه سرمقاله خود با لحن تندی این پرسش را مطرح کرده است که حالا باید مقامهای آمریکایی مشخص کنند که با اظهارات "ضد و نقیض خود"، در "پشت پرده سیاست های گیج کننده خود چه بلایی را می خواهند بر سر مردم افغانستان بیاورند".

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود مدعی شده است که وزارت دفاع افغانستان در ارتباط با حمله یک مهاجم انتحاری به ساختمان این وزارت، "پنهانکاری" می کند و تلاش دارد که "رازهای" این حمله ـ که به نوشته این روزنامه، افراد نزدیک به یک مقام ارشد این وزارت در آن دست داشته اند ـ آشکار نشود.

ماندگار افزوده که سه فرد نزدیک به این مقام در وارد کردن فرد مهاجم به وزارت دفاع دست داشته اند و فرد اصلی که این مهاجم را وارد محوطه وزارت کرد، ناپدید و بعد به شهر کراچی پاکستان منتقل شد. به نوشته این روزنامه، پس از آن یک ژنرال وزارت دفاع بازداشت شد و از خانه او "۴۰" واسکت (جلیقه) انتحاری پیدا شد.

این روزنامه مدعی است که وزارت دفاع این ژنرال را ابتدا زندانی کرد، اما بعدا برای این که "رازهای" مرتبط با این موضوع فاش نشود، او را از بند آزاد کرد. ماندگار در ادامه ادعا کرده که برخی از نهادهای امنیتی کشور به محل نفوذ تروریست ها تبدیل شده است.

مطالب مرتبط