کرزی: آمریکا با طالبان مذاکره می کند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای نخستین بار تائید کرده است که آمریکا با طالبان مذاکره می کنند.

او گفت: "مذاکرات صلح با طالبان جریان دارد. نیروهای خارجی و به ویژه ایالات متحده آمریکا خود این مذاکرات را به پیش می برند."

اما آقای کرزی توضیح نداد که مذاکره آمریکایی با طالبان در چه مرحله ای است و در کجا و در چه سطحی انجام شده است.

رئیس جمهوری افغانستان در باره شرایط مذاکره با طالبان گفت که پذیرفتن قانون اساسی، دستاوردهای ده سال گذشته و آزادی های مدنی از سوی طالبان، به عنوان شرایط این مصالحه همچنان پا برجا است.

پیش از این نگرانی هایی در مورد از دست رفتن دستاوردها و ارزشهای به دست آمده در ده سال اخیر در پی این مصالحه در افغانستان مطرح شده است.

"به کمتر‌از اف ۱۶ قانع نیستیم"

رئیس جمهوری افغانستان که در "همایش ملی جوانان" در کابل صحبت می کرد از نحوه کمک های جامعه جهانی برای بازسازی افغانستان و بویژه تقویت نیروهای امنیتی این کشور انتقاد کرد و گفت این کمک ها به تقویت ارتش منجر نشده است.

آقای کرزی گفت: "ما بیست سال پیش ۴۵۰ طیاره (هواپیما) داشتیم. ۱۰۰ یا ۱۵۰ هلیکوپتر داشتیم. میگ داشتیم، سو داشتیم."

اشاره رییس جمهوری افغانستان به جنگنده هایی است که شوروی سابق در اختیار دولت های پیشین افغانستان قرار داده بود، اما شماری از این جنگنده ها در جریان جنگهای گذشته از بین رفتند و شماری دیگر در اختیار کشورهای همسایه قرار گرفتند.

Image caption آقای کرزی می گوید گفت و گو های صلح با طالبان هنوز درمرحله مقدماتی است

آقای کرزی با اشاره ضمنی به پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا گفت که اگر آمریکایی ها با افغانستان همکاری می کنند، باید جنگنده های اف ۱۶ بدهند، در غیر آن افغانستان به چیزی کمتر از آن قانع نمی شود.

حامد کرزی تاکید کرد که "همکاری رایگان" ممکن نیست و آمریکا باید وسایل همکاری را هم در اختیار افغانستان قرار دهد.

به گفته او، این همکاری باعث افزایش رقابت های منطقه ای در افغانستان می شود و ناخرسندی کشورهای همسایه افغانستان را هم در پی خواهد داشت.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که هنوز گفتگوها در این مورد به پایان نرسیده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان همچنین به بحث مربوط به احتمال استفاده از سلاح های حامل مواد شیمیایی توسط نیروهای خارجی در افغانستان اشاره کرد و گفت که افغانستان در این مورد تحقیق می کند.

او گفت: "در مورد اسلحه هسته ای شنیده ام و این مساله بسیار جدی است من آن را یادداشت کرده ام و تحقیقات ما در این مورد آغاز شده است."

رئیس جمهوری افغانستان در ادامه سخنان انتقاد آمیزش از نیروهای خارجی افزود:" هواپیماهای آنها دود می کند، بمب هایی که استفاده می کنند حاوی موادی کیمیاوی (شیمیایی) است هم اولاد ما از بین می رود و هم وطن ما آلوده می شود."

رئیس جمهوری افغانستان گفت چنین اقداماتی سبب شده است که او دیگر از حضور نیروهای خارجی در این کشور مانند سالهای گذشته، سپاسگزار نباشد. زیرا احساس می کند که نیروهای خارجی برای دنبال کردن اهداف خود به افغانستان آمده اند و "صد برابر آنچه به این کشور کمک می کنند، از این کشور می برند."

این نخستین باری نیست که آقای کرزی با لحن تندی از متحدان بین المللی خود انتقاد می کند، پیش از این نیز در مواردی از جمله به دلیل کشته شدن غیرنظامیان در بمباران نیروهای خارجی به شدت از آنها انتقاد کرده است.

مطالب مرتبط