دیدار وزرای دفاع افغانستان و ایران در کابل

احمد وحیدی وزیر دفاع ایران حق نشر عکس isna
Image caption وزیردفاع ایران دومین مقام بلند پایه ایران است که در دو ماه گذشته به کابل سفر کرده است

وزارت دفاع افغانستان با انتشار یک نامه خبری از سفر احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران به کابل و دیدار او با عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان خبر داده است.

براساس این نامه خبری، وزرای دفاع دو کشور در این نشست، بر مبارزه مشترک علیه تروریسم، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و جنایات سازمان یافته تاکید کرده‌اند.

در این نامه خبری آمده است که وزیر دفاع ایران اعلام کرده است که کشورش آماده است در زمینه طرح های غیرنظامی، اعطای بورسیه های آموزشی و عرضه خدمات بهداشتی و وسایل طبی و درمانی، به افغانستان کمک کند.

به جز این نامه خبری وزارت دفاع افغانستان، جزئیات بیشتری در مورد دیدارهای وزرای دفاع دو کشور منتشر نشده است.

سفر آقای وحیدی به کابل در حالی انجام می شود که اخیرا مقام های ارشد غربی، ایران را به "بازی خطرناک و دوگانه در افغانستان متهم کرده اند."

دو هفته پیش آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، با متهم کردن ایران به نادیده گرفتن تحریم‌های سازمان ملل متحد در منع فروش تسلیحات به سازمان‌های تروریستی مانند طالبان، دولت ایران را "متظاهر، دورو و بسیار خطرناک" خواند.

او اضافه کرد: "ایران از یک سو مدعی است که می‌خواهد به جامعه بین‌الملل بازگردد، و از طرف دیگر، دست به اقدامی می‌زند که می‌داند در تضاد با تصمیم جامعه بین‌الملل است."

همچنین بی‌بی‌سی به متن نامه‌ای دست یافته است که هیات نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل متحد برای رئیس کمیته شورای امنیت این سازمان در امور ایران ارسال کرده است.

در این نامه تصریح شده است که "ایران موشک‌های مورد استفاده طالبان را تامین می‌کند."

براساس نامه هیات نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل، "مبداء این موشک‌ها ایران بوده است و با اراده و اطلاع رژیم ایران در اختیار طالبان قرار گرفته است."

پیش از این نیز فرماندهان ناتو و ائتلاف مستقر در افغانستان بارها اتهامات مشابهی را علیه ایران مطرح کرده اند.

ایران همیشه این اتهامات را رد کرده و دولت افغانستان نیز سعی کرده است با نادیده گرفتن اظهارات دیپلماتهای غربی در مورد ایران، رابطه اش را با این کشور همسایه اش گرم نگهدارد.

این دومین سفر مقام های ارشد امنیتی ایران به افغانستان در ظرف دو ماه گذشته است. پیش از این مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران نیز به افغانستان سفر کرده بود و در اظهاراتش در کابل با ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان مخالفت کرد و گفت چنین اقدامی سبب بی ثباتی منطقه خواهد شد.

ایران و افغانستان هردو در ده سال گذشته سعی کرده اند رابطه خود با یکدیگر را به دور از رابطه شان با آمریکا نگهدارند و در این زمینه موفق هم بوده اند.

مطالب مرتبط