سفیر آمریکا در کابل: هرگز در پی استعمار افغانستان نبوده‌ایم

کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption آقای آیکنبیری گفت که آمریکا هرگز نخواسته افغانستان را مستعمره خود بسازد

کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در کابل، برای نخستین بار نسبت به اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور که خارجی ها را به "اشغالگران" تشبیه کرده بود، واکنش تندی نشان داده است.

آقای آیکنبیری که در یک گردهمایی در ولایت هرات، در غرب افغانستان صحبت می کرد، گفت که اینگونه اظهارات "به عزت ما (آمریکا) صدمه می رساند."

او گفت: "وقتی می شنویم که اشغالگر خوانده می شویم و حرف های زشت تر از این می شنویم و کمک های سخاوتمندانه ما کاملا غیرموثر و منشاء فساد خوانده می شود، این به عزت ما صدمه می رساند، و ما انگیزه خود برای ادامه کار را از دست می دهیم."

آقای آیکنبیری اگرچه مشخصا از رئیس جمهور کرزی نام نبرد، اما لحن سخنان او می رساند که اظهارات او واکنشی به سخنان اخیر آقای کرزی است.

آقای کرزی ماه گذشته در پی یک عملیات هوایی ناتو در جنوب افغانستان که منجر به کشته شدن چهارده غیرنظامی شد، گفت که ادامه این گونه عملیات ها، نیروهای ناتو را به "اشغالگران" تبدیل می کند.

او گفت که افغانستان دستور داده است تا "بمباران خانه های مردم افغانستان" از سوی نیروهای ناتو متوقف شود و افزود: "اگر اینها (نیروهای خارجی) بعد از اعلام دولت افغانستان که خواسته حملات هوایی به خانه های افغانستان متوقف شود، باز هم به این حملات ادامه بدهند، حضور اینها از نیرویی که برای جنگ علیه تروریسم آمده اند، به نیرویی علیه مردم افغانستان و نیروی اشغالگر تبدیل می شود. در این صورت، تاریخ گواه است که افغانها با آنها چگونه برخورد می کنند."

آقای کرزی گفته بود که جامعه جهانی باید بداند که افغانستان "یک کشور اشغال شده نیست."

اما سفیر آمریکا در افغانستان گفت که کشورش هرگز تلاش نکرده افغانستان را مستعمره خود بسازد.

'زمان بازگشت'

سفیر آمریکا در کابل همچنین گفت: "آمریکا هیچ وقت نخواسته کشوری را اشغال کند و نمی خواهیم افغانستان را مستعمره خود بسازیم، ما مانند دوستان شما کمک و همکاری می کنیم."

اما آقای آیکنبیری هشدار داد که اگر برخوردها در افغانستان با آنها به این شکل باشد، برای دولت آمریکا دشوار خواهد بود تا نیروهای خود را در افغانستان نگه دارد.

حق نشر عکس none
Image caption آقای کرزی اخیرا هشدار داد که "افغانها یاد دارند با اشغالگران چگونه برخورد کنند"

او گفت: "وقتی رهبران شما باور داشته باشند که زیان (حضور) ما از سود ما بیشتر است و وقتی ما به مرحله ای برسیم که حس کنیم سربازان و کارمندان ما بدون یک هدف عالی، قربانی می دهند، به ویژه در شرایطی که اقتصاد ما بد و نیازمندی های ما زیاد است، آمریکایی ها خواهند گفت زمان آن رسیده که سربازان ما به خانه های خود بازگردند."

قرار است آمریکا به ماموریت نظامی خود در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی پایان دهد، اما آگاهان باور دارند که حضور این کشور در افغانستان پس از ۲۰۱۴ نیز ادامه خواهد داشت.

این درحالی است که تلفات سربازان آمریکایی در افغانستان، دولت این کشور را با فشارهای زیادی در داخل این کشور برای پایان هر چه زودتر حضور نظامی در افغانستان روبرو کرده است.

در سالهای اخیر، رئیس جمهوری افغانستان در بسیاری از موارد با لحن تندی در مورد "خارجی ها" صحبت کرده و از سیاست های آنان در افغانستان انتقاد کرده است.

بسیاری از ناظران لحن تند آقای کرزی در برابر خارجی ها را، با تلاشهای دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان مرتبط می دانند.

اما آقای کرزی تاکید دارد که افغانستان به عنوان یک کشور مستقل، این حق را دارد تا از جامعه جهانی در صورتی که تخلفی از آنها سر می زند، انتقاد کند.

روابط آقای کرزی با آمریکا، پس از انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری این کشور، بسیار صمیمی نبوده و هر از گاهی تنشهایی در روابط دو کشور، به خصوص در یک سال اخیر مشاهده شده است.

مطالب مرتبط