گیتس گفتگوهای آمریکا با طالبان را تایید کرد

رابرت گیتس حق نشر عکس AFP
Image caption رابرت گیتس پیش بینی کرد که 'گفتگوهای آشتی جویانه واقعی' با طالبان تا پیش از زمستان امسال محقق نشود

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا تایید کرده است که ایالات متحده با اعضای گروه طالبان گفتگو کرده است.

آقای گیتس که چند هفته دیگر سمت خود را ترک می کند گفت این گفتگوها "مقدماتی" بوده و راه حل سیاسی شیوه ای است که از طریق آن "بیشتر این نوع جنگها پایان می یابد."

این نخستین بار است که آمریکا چنین گفتگوهایی را تایید می کند. اظهارات آقای گیتس یک روز پس از آن مطرح می شود که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان گفت مذاکرات صلح آغاز شده است.

آمریکا از ماه ژوئیه خروج تدریجی ۹۷ هزار نیروی نظامی از افغانستان را آغاز و تا سال ۲۰۱۴ برقراری امنیت را به نیروهای افغان واگذار می کند.

آقای گیتس روز یکشنبه به شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت که تعدادی از کشورها از جمله آمریکا با اعضای واقعی و بانفوذ طالبان تماس گرفته اند.

وی افزود: "این تماس ها بسیار مقدماتی است."

او پیش بینی کرد که "گفتگوهای آشتی جویانه واقعی" تا پیش از زمستان امسال محقق نشود.

حامد کرزی نیز روز شنبه گفت: "مذاکرات صلح با طالبان جریان دارد. نیروهای خارجی و به ویژه ایالات متحده آمریکا خود این مذاکرات را به پیش می برند."

به فاصله کوتاهی پس از آن، طالبان اعلام کرد که چند حمله انتحاری در کابل انجام داده و طی آن نه نفر کشته و ۱۲ نفر زخمی شده اند.

پلیس گفته است گروه طالبان همچنین به دو کاروان پشتیبانی نیروهای ناتو در ولایت شرقی غزنی حمله کرده و چهار نیروی امنیتی را کشته است.

موضع رسمی طالبان همواره این بوده است که فقط در صورتی که نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند حاضر به مذاکره خواهد شد و تنها با دولت افغانستان گفتگو می کند.

اما تحلیلگران می گویند بنظر می رسد این موضع طالبان تغییر پیدا کرده است.

برخی کشورهای از جمله بریتانیا نیز پیش تر گفته بودند با کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده، زمان آن فرا رسیده که آن دسته از اعضای طالبان که آماده اند "خشونت را محکوم و ارتباط با تروریست ها را قطع کنند و قانون اساسی را بپذیرند" وارد روند سیاسی شوند.

مطالب مرتبط