روزنامه های کابل: دوشنبه 30 جوزا

گزارشها در مورد حملات راکتی از خاک پاکستان به شرق افغانستان و مسئله حضور و یا عدم حضور درازمدت آمریکا در افغانستان از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به گزارشها در مورد شلیک راکت از خاک پاکستان به مناطقی در شرق افغانستان، واکنش تندی نشان داده و پرسیده که آیا شلیک راکت به افغانستان، نشانی از "حسن نیت" پاکستان در قبال افغانستان است؟

این روزنامه نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از بهبود روابط میان کشورش و پاکستان سخن گفته است اما به نوشته روزنامه، پاکستان از این اظهارات با شلیک راکت به خاک افغانستان استقبال می کند.

مقامات محلی در شرق افغانستان گفته اند که ظرف روزها اخیر، دهها راکت به مناطقی در ولایت کنر برخورد کرده که در اثر آن چندین غیرنظامی کشته و زخمی شده اند.

روزنامه هشت صبح به طعنه نوشته که افغانستان احتمالا با توجه به سخن معروف "هر چه از دوست می رسد نیکوست" به اعمال پاکستان در برابر این کشور اعتنا نکرده و پاکستان را "دوست" خود خطاب می کند.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود به نقل از یک اعلامیه وزارت خارجه پاکستان نوشته که این کشور، نماینده افغانستان در پاکستان را فراخوانده و نسبت به "ورود جنگجویان از افغانستان به خاک پاکستان" اعتراض کرده است.

این روزنامه نوشته که اعتراض پاکستان نسبت به این مسئله در حالی صورت می گیرد که گزارشهایی در مورد شلیک راکت از خاک پاکستان به مناطقی در شرق افغانستان منتشر شده است.

نویسنده چراغ نوشته که کشته شدن اسامه بن لادن در نزدیکی پایتخت پاکستان، "رسوایی" بود که حالا مقامات پاکستانی می خواهند با انداختن بار مسئولیت به طرف افغانستان، آن را برطرف کنند.

روزنامه ماندگار به اماها و اگرهای که در مورد خروج و یا ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان مطرح می شود، پرداخته است.

این روزنامه نوشته که اخیرا دو بحث به شدت مطرح بوده است: یکی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و انتقال مسئولیت ها به افغانستان و دیگری، امضای توافقنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا و ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان.

نویسنده ماندگار افزوده که هنوز به درستی معلوم نیست کدام یک از این گزینه ها بیشتر نزدیک به واقعیت است، اما به باور نویسنده، آنچه هم برای آمریکا و هم برای دولت افغانستان اهمیت دارد، ادامه حضور آمریکا در افغانستان است.

این روزنامه نوشته که دولت افغانستان می داند که بدون حضور درازمدت آمریکا در افغانستان، وضعیت در این کشور به طرف بی ثباتی خواهد رفت و از سوی دیگر، آمریکا نیز از این مسئله آگاه است که عدم حضور نیروهای این کشور در افغانستان، به معنای زمینه سازی برای گسترش نفوذ پاکستان و ایران در منطقه است.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که "بی توجهی" به سربازان و نیروهای امنیتی افغانستان از سوی مقامات ارشد این کشور، به کاهش انگیزه خدمت در میان نیروهای امنیتی انجامیده است.

این روزنامه نوشته که نیروهای امنیتی افغانستان هر روز قربانی می دهند، اما این افراد "گمنام می مانند" و خانواده های شان در فقر زندگی می کنند.

آرمان ملی افزوده که دولت افغانستان برای اینکه به سربازان بفهماند که کسی به فکر آنها است، باید زمینه های را فراهم کند تا از سربازان و اعضای نیروهای امنیتی قدردانی شود.