'حملات انتحاری حرام و خلاف دین است'

منطقه قبیله ای پاکستان

در اقدامی بسیار نادر در چند سال گذشته، گروهی از رهبران مذهبی پاکستان انجام حملات انتحاری را حرام و خلاف دین دانسته‌اند.

در همین رابطه حدود ۳۰۰ رهبر مذهبی در مدرسه‌ای موسوم به نظامیه در وزیرستان شمالی گردهم آمده و حملات انتحاری را محکوم کرده‌اند.

این رهبران مذهبی همچنین حملات انتحاری را حرام اعلام کرده اند.

وزیرستان شمالی از مناطق قبلیه نشین هم مرز با افغانستان است که بسیاری از شورشیان و ستیزه جویان در آنجا پناه گرفته اند. گفته می شود که برخی از فعالیت های انتحاری ستیزه جویان در افغانستان در مناطق قبیله‌ای پاکستان از جمله وزیرستان شمالی برنامه ریزی می شود.

شاید به همین دلیل باشد که وزیرستان شمالی هدف بسیاری از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بوده است.

رهبران مذهبی پاکستان همچنین گفته‌اند که هیچکس حق ندارد که مسلمان دیگری را کافر یا منافق بخواند.

اظهارات این روحانیون مذهبی پاکستان محکومیت حملات انتحاری در حالی صورت گرفته است که مولانا فضل الرحمان، رهبر جماعت اسلامی پاکستان که گروه حامی طالبان خوانده می‌شود، نیز در سخنانی گفته که تروریستها حتی به عالمان دین هم رحم نمی‌کنند.

آمار رسمی نشان می‌دهد که بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی در سالهای اخیر در پاکستان کشته شده‌اند.

اظهارات این مقامات روحانی که بطور سنتی بر مردم محلی نفوذ دارند، بالقوه می تواند بر انگیزه حمله کنندگان انتحاری تاثیر بگذارد.

در عین حال این اظهارات همزمان است با دستگیری یک دختر ۹ ساله پاکستانی که گفته ستیزه جویان او را وادار کرده تا با پوشیدن جلیقه انفجاری دست به یک حمله انتحاری بزند.

پلیس محلی پاکستان در منطقه "دیر سفلی" گفته است که این دختر چند روز پیش از پیشاور ربوده شده و به محلی در مرز با افغانستان برده شده است.

این دختر در یک کنفرانس خبری گفته است که به او گفته شده تا جلیقه انتحاری خود را در مقابل سربازان پاکستانی منفجر کند. اما او از محل احتمالی حادثه فرار کرده است.

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از مقامات محلی پیشاور گفته است که آنها گزارشی مبنی بر مفقود شدن یک دختر با این مشخصات دریافت نکرده اند.

مطالب مرتبط