تلاش برای قانونمندسازی اقامت مهاجران افغان در ایران

مرز ایران و افغانستان حق نشر عکس jupiter still
Image caption مهاجران افغان هنگام خروج از ایران با دریافت برگه ای می توانند بار دیگر ویزای ایران دریافت کنند

مقام های وزارت امور مهاجران افغانستان می گویند تلاش هایی را برای قانونمند ساختن اقامت مهاجران افغان در ایران آغاز کرده اند.

در حال حاضر یک میلیون و چهار صد هزار مهاجر افغان بدون مجوز قانونی در ایران زندگی می کنند.

جماهیر انوری وزیر امور مهاجران افغانستان به بی بی سی گفت بر مبنای توافقاتی که با مقام های ایران صورت گرفته، بازگشت تدریجی این مهاجران به افغانستان آغاز می شود.

آقای انوری افزود به این افراد در حین خارج شدن از ایران برگه ای داده می شود تا درصورتی که مایل باشند به ایران بازگردند، برای دریافت ویزا به سفارت ایران و یا کنسولگری های این کشور در افغانستان مراجعه کنند.

دولت افغانستان سپس به آنها گذرنامه خواهد داد تا به صورت قانونی به ایران برگردند.

وزارت امور مهاجران می گوید برای اجرای این برنامه که در ماه اسد (مرداد) امسال آغاز می شود آمادگی کامل دارد.

از جانب دیگر ، درظرف چند هفته اخیر، تلاش هایی برای قانونمند کردن اقامت افغان های فاقد مدرک در داخل ایران و از سوی حکومت آن کشور نیز آغاز شده است.

گفته می شود برمبنای یک برنامه جدید، آن عده از افغان هایی که پیش از این شماره های ویژه ای دریافت کرده بودند، در یک سایت اینترنتی ثبت نام می کنند و پس از مدتی، برای دریافت کارت مخصوص مهاجران در یک زمان معین و محلی مشخص مراجعه می کنند.

بسیاری از افغان ها فاقد مدرک در ایران با آغاز این روند نسبت به آینده خود و فرزندانشان که از امتیازاتی چون حق کار، رفتن به مدرسه و دانشگاه محرومند، امیدوار شده اند.

مطالب مرتبط