سرنوشت وضعیت اقتصادی افغانستان پس از خروج نیروهای بین المللی از این کشور

Image caption نود وهفت درصد عاید ملی افغانستان به کمک های جهانی وابسته است.

در حالیکه بحث خروج تدریجی نیروهای بین المللی از افغانستان با نزدیک شدن ضرب الاجل سال 2014 چشم انداز یسیاسی این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، پیامد های اقتصادی خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز در هفته های اخیر به بحث داغ تبدیل شده است.

ابتدا کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با انتشار گزارش هشدار داد که پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان، این کشور با بحران شدید مالی روبرو خواهد شد.

سپس حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اقتصاد کنونی در افغانستان را کاذب خواند و گفت که وضعیت کنونی بیشتر به یک وضعیت تفریحی یا آنچه که او "میله" خواند شباهت دارد و خواهان تغییر سیاست اقتصادی درین کشور شد.

و بالاخره اتاق تجارت و صنایع افغانستان در نشست خبری اعلام کرد که اگر تدابیر جدی روی دست گرفته نشود، افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی ازین کشور با بحران بزرگ اقتصادی مواجه خواهد شد.

اما از نظر شما سرنوشت اقتصادی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی چه خواهد شد؟ شما اقتصاد خود را تا چه اندازه به حضور خارجی ها در افغانستان مرتبط می دانید؟ و اینکه بالاخره راه حل ها چیست؟

برای طرح دیدگاه ها و پرسش های تان در این زمینه می توانید شام پنجشنبه درهنگام پخش برنامه صدای شما، به شماره ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ زنگ بزنید.

یا به شماره ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ پیامک یا ( اس ام اس) بفرستید.

و یا هم همین حالا به نشانی dari@bbc.co.uk ایمیل بفرستید. همچنین اگر مایل هستید ما به شما زنگ بزنیم، می توانید شماره تلفن خود را ایمیل کنید.