مجلس افغانستان مقامات قضایی را 'استیضاح می‌کند'

مجلس نمایندگان افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption مجلس افغانستان تلاش دارد دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخابات منحل شود

مجلس نمایندگان (ولسی جرگه) افغانستان اعلام کرده است که رئیس دادگاه عالی (استره محکمه)، دادستان کل (لوی سارنوال) و دو عضو دادگاه عالی این کشور را استیضاح می کند.

اعضای مجلس گفتند که این مقامات باید فردا (پنجشنبه، دوم سرطان / تیر) در جلسه ویژه مجلس نمایندگان حاضر شده و به "نگرانی های" نمایندگان پاسخ بدهند.

تصمیم به استیضاح این مقامات در حالی گرفته می شود که گفته شده دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، نتیجه کار خود را در مورد تقلبهای انتخابات پارلمانی بزودی اعلام خواهد کرد.

این نگرانی در مجلس نمایندگان افغانستان شدت گرفته است که دادگاه ویژه، برخی از اعضای این مجلس را به تقلب در انتخابات پارلمانی متهم کرده و عضویت آنها در مجلس نمایندگان را سلب خواهد کرد.

از این رو، به گفته برخی از ناظران به نظر می رسد که مجلس نمایندگان با استیضاح مقامات دادگاه عالی، در حقیقت تلاش دارد روی دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی فشار وارد کند.

در عین حال در این مورد که آیا مجلس نمایندگان افغانستان از نظر حقوقی می تواند رئیس دادگاه عالی و دادستان کل را استیضاح کند، بین حقوقدانان اختلاف نظر وجود دارد.

اما این تصمیم در حالی گرفته می شود که براساس قانون، مدت کاری رئیس دادگاه عالی و دادستان کل افغانستان تمام شده و نیاز است تا ریاست جمهوری افغانستان همین افراد و یا چهره های دیگری را برای تعیین دوباره در این سمت ها، به مجلس نمایندگان معرفی کند.

مجلس نمایندگان افغانستان اخیرا تعطیلات تابستانی خود را برای پانزده روز به تاخیر انداخت تا به گفته هیات اداری مجلس نمایندگان "به مسایل مهم" رسیدگی شود.

گفته شده است که یکی از این مسایل، تلاش برای منحل کردن دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی است.

در جلسه امروز مجلس نمایندگان نیز یک مسوده چهار ماده ای تصویب شد که در آن دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی "غیرقانونی و بی اساس" خوانده شد.

مجلس نمایندگان در گذشته نیز از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواسته بودند تا این دادگاه را منحل کند، اما این درخواست مورد توجه رئیس جمهور قرار نگرفته است.

مطالب مرتبط