اوباما خروج بخشی از نیروها از افغانستان را اعلام می کند

باراک اوباما حق نشر عکس 1
Image caption باراک اوباما برای تخلیه نیروها از افغانستان زیر فشار منتقدان هر دو حزب قرار دارد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در یک سخنرانی تلویزیونی خبر از خروج ۱۰ هزار نظامی از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۱ خواهد داد.

به گفته مقام های آمریکایی، آقای اوباما در این سخنرانی که در ساعت هشت شب به وقت واشنگتن از کاخ سفید ایراد می شود، اعلام می کند ۳۰ هزار نیروی اضافی که در سال های اخیر به افغانستان فرستاده شدند، تا سپتامبر ۲۰۱۲ از این کشور خارج می شوند.

آمریکا هم اکنون حدود ۱۰۰ هزار نیرو در افغانستان دارد.

گفته می شود که اختلاف هایی در داخل دولت آمریکا در مورد میزان و سرعت عقب نشینی وجود دارد.

فرماندهان نظامی ارتش آمریکا خواهان محدود شدن شمار نیروهایی بوده اند که از این کشور خارج خواهند شد، تا موفقیت های حاصله در مقابل طالبان در نبردهای اخیر معکوس نشود.

بسیاری از رسانه های آمریکا گزارش کرده اند که طی ماه های آینده ۵۰۰۰ سرباز از افغانستان خارج خواهند شد و تا پیش از پایان سال جاری نیز ۵۰۰۰ نظامی دیگر به خانه هایشان باز خواهند گشت.

به گفته تحلیلگران، آقای اوباما سریعتر از آنچه پیش بینی می شد، نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج می کند.

او احتمالا خواهد گفت که نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان و عراق که هنگام ریاست جمهوری او ۱۸۰ هزار نفر بودند تا پایان سال جاری به کمتر از ۱۰۰ هزار کاهش خواهد یافت.

هزینه های حضور نظامی آمریکا که هم اکنون حدود ۲ میلیارد دلار در هفته است منتقدان زیادی بین دمکراتها و جمهوریخواهان دارد.

مشکلات اقتصادی آمریکا موجب افزایش این انتقادها شده است.

وزارت دفاع افغانستان از تصمیم آمریکا برای عقب نشینی نیروهایش استقبال کرده است.

سخنگوی این وزارتخانه گفت که کابل از "تلاش ها و فداکاری های" نیروهای خارجی تقدیر می کند و همزمان بازگشت آنها را نیز تبریک می کند.

نیروهای افغان تا سال ۲۰۱۴ کنترل امنیت این کشور را بطور کامل بر عهده خواهند گرفت.

آقای اوباما درحالی درباره طرح های کاهش نیرو در افغانستان سخنرانی خواهد کرد که رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین آن کشور تایید کرد که آمریکا درحال انجام گفتگوهایی با اعضای طالبان در افغانستان بوده است.

این اولین بار بود که دولت آمریکا به چنین تماسی با طالبان اذعان می کرد.

آقای گیتس پیشتر در ماه جاری در مقر ناتو گفت که "پیشرفت های ملموسی" در کارزار نبرد در افغانستان درحال به دست آمدن است.

اما او استدلال کرد که "اگر به شکلی مصمم، سازمان یافته و هماهنگ انتقال مسئولیت امنیتی به افغان ها را شروع نکنیم، ممکن است این دستاوردها تهدید شود."

اما بعضی معتقدند که دستاوردهای امنیتی، خروج سریعتر نیروهای آمریکایی را عملی تر می کند.

گروهی شامل ۲۷ سناتور آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه، هفته پیش طی نامه ای خواستار تغییر در استراتژی آمریکا در افغانستان شدند.

آنها نوشتند: "با توجه به موفقیت های آمریکا، اکنون لحظه ای مناسب برای شروع یک کاهش قابل توجه و مستمر نیروهاست، که باید با هدف جابجایی تمامی نیروهای رزمی معمولی انجام شود. هزینه های طولانی شدن جنگ از فواید آن بسیار فراتر می رود."

به گفته خبرنگاران بی بی سی درحالی که بسیاری از افغان ها قبول دارند که برای شکست دادن طالبان به وجود نیروهای آمریکایی نیاز است، اما از حضور آنها در کشورشان منزجرند.

جنگ افغانستان هم اکنون در دهمین سال خود قرار دارد و شمار تلفات در میان غیرنظامیان به حداکثر میزان طی این سال ها رسیده است.

خبرنگاران می گویند که غیرنظامیان افغان از نبرد خسته هستند.

بیشتر تلفات در اثر عملیات شورشیان روی می دهد اما هرگاه نیروهای خارجی در آن دست دارند، با خشم گسترده مواجه می شود.

مطالب مرتبط