دهها نماینده مجلس افغانستان 'سلب صلاحیت شدند'

صدیق الله حقیق، رئیس دادگاه ویژه انتخابات حق نشر عکس AP
Image caption آقای حقیق گفت که تصامیم این دادگاه "نهایی" است

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخابات پارلمانی افغانستان، دهها نفر از اعضای کنونی مجلس نمایندگان را به تقلب در انتخابات متهم کرده و حق عضویت در مجلس را از آنان گرفته است.

صدیق الله حقیق، رئیس این دادگاه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که آرای تمامی ولایات افغانستان باز شماری شده و براساس آن، در نتیجه انتخابات پارلمانی و در فهرست برندگان این انتخابات تغییراتی به وجود آمده است.

آقای حقیق گفت که از جمع سی و چهار ولایت افغانستان، نتایج انتخاباتی هشت ولایت تغییری نداشته است.

به گفته آقای حقیق، در دو ولایت پنجشیر و بامیان، هیچ شکایتی در مورد نتایج انتخابات وجود نداشت و در آرای شش ولایت کاپیسا، ارزگان، نیمروز، دایکندی، کنر و پروان نیز تخلفی به اثبات نرسیده است.

مجموع افرادی که براساس اعلامیه دادگاه ویژه انتخابات از مجلس نمایندگان حذف شده اند، شصت و یک نفر است.

خالد پشتون، معاون اول مجلس نمایندگان از جمله چهره های برجسته در این فهرست است.

دو نفر از منشی ها/دبیران این مجلس نیز براساس این تغییرات، از مجلس نمایندگان حذف شده اند.

جای این افراد را چهره های جدیدی خواهند گرفت که براساس تحقیقات دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، آرای شان بیشتر بوده است.

بحران سیاسی؟

رئیس دادگاه ویژه انتخابات گفت که تصمیم آنها در مورد نتایج انتخابات "نهایی" است.

اما او گفت که نمایندگانی که از مجلس حذف شده اند، حق دارند برای پیگیری موضوع به دادگاه شکایت کنند.

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی به دنبال بروز ادعاهایی در مورد تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان، به درخواست دادستانی کل، از سوی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان تشکیل شد.

کارکرد این دادگاه، با اعتراضهای شدید مجلس نمایندگان افغانستان روبرو بوده و این مجلس در چندین مورد دادگاه ویژه را فاقد اعتبار قانونی خوانده است.

منتقدان می گویند که یکی از دلایل ایجاد این دادگاه، نا خرسندی آقای کرزی نسبت به ترکیب پارلمان افغانستان بوده است که براساس گزارشها، بسیاری از طرفداران او، از راه یافتن به مجلس نمایندگان باز مانده بودند.

اما حالا نگرانی ها در مورد اینکه اعلام نتایج کار دادگاه ویژه و حذف دهها نفر از نمایندگان از مجلس، منجر به ایجاد بحران سیاسی در افغانستان شود، بیشتر شده است.

همزمان با اعلام نتایج بررسی های دادگاه ویژه، مجلس نمایندگان افغانستان نیز در یک جلسه ویژه، به دادستان کل (لوی سارنوال) افغانستان در غیاب او رای عدم اعتماد دادند.

مجلس نمایندگان روز گذشته از دادستان کل خواسته بود تا برای "جواب دادن به نگرانی های" آنها در جلسه استیضاح مجلس حاضر شود.

اما حالا با اعلام حذف دهها نفر از اعضای مجلس نمایندگان به دلیل تقلب در انتخابات پارلمانی، تصمیمی که این مجلس در جریان حدود چهار ماه گذشته گرفته نیز مورد سوال است.

براساس قانون انتخابات افغانستان، اعلام نتایج نهایی انتخابات از اختیارات کمیسیون انتخابات است، کمیسیونی که با تشکیل دادگاه ویژه مخالف است و تصمیم آنها را غیر قانونی می داند.

مطالب مرتبط