مجلس افغانستان تصمیم دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخابات را رد کرد

نمایندگان مجلس افغانستان
Image caption اعضای مجلس نمایندگان هشدار داده اند که اگر دادگاه ویژه بر اجرایی کردن تصمیم خود پافشاری کند، عواقب بحرانی که بوجود خواهد آمد به عهده شخص رئیس جمهور کرزی است

دهها نفر از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان به تصمیم دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی اعتراض کرده و آن را غیرقانونی خوانده اند.

دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان، روز پنجشنبه، 2 سرطان / تیر شصت و یک نفر از اعضای کنونی مجلس نمایندگان را به تقلب در انتخابات پارلمانی متهم کرده و حق عضویت در مجلس را از آنها سلب کرد.

انتظار می رود به جای این افراد، افرادی دیگری که براساسی بررسی دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، رای بیشتری داشته اند، به پارلمان راه یابند.

اما اعضای مجلس نمایندگان افغانستان تاکید کردند که تصمیم "دادگاه ویژه" اعتبار قانونی ندارد.

حدود پنجاه نفر از اعضای مجلس که ساعاتی پس از اعلام نتایج کار دادگاه ویژه، با خبرنگاران صحبت می کردند، هشدار دادند که در صورت ادامه پافشاری دادگاه ویژه به این تصمیم، آنها دست به تظاهرات خواهند زد.

حاجی ظاهر قدیر، از نمایندگان ننگرهار گفت: "اگر دادگاه ویژه لغو نشود، ما با طرفداران خود به جاده ها می ریزیم و مسئولیت حوادث بعدی آن بدوش رئیس جمهور خواهد بود."

این نماینده همچنین گفتند که جامعه جهانی باید برای حل این مشکل مداخله کرده و نگذارند تا "افغانستان به طرف بحران برود."

در میان این نمایندگان معترض، چهره های با نفوذ مجلس حضور برجسته ای نداشتند، اما آنها گفتند که به نمایندگی از کل اعضای مجلس با خبرنگاران صحبت می کنند.

مجلس نمایندگان افغانستان پیش از این نیز بارها از تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی انتقاد کرده و آن را خلاف قانون دانسته بود.

شماری از نمایندگان معترض، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را متهم کردند که با تشکیل دادگاه ویژه، در پی دست یافتن به "اهداف سیاسی" خود است.

واکنش کمیسیون مستقل انتخابات

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز با تاکید بر موضع قبلی خود، تصمیم دادگاه ویژه را غیر قانونی خوانده و اعلام کرده است که به جز از این کمیسیون مستقل انتخابات هیچ نهاد دیگری حق دخالت در امور انتخاباتی را ندارد. فروغ تابش سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان به بی بی سی گفت که این صلاحیت را قانون انتخابات به کمیسیون داده است.

آقای تابش گفت که در روزهای آینده، موضعگیری رسمی کمیسیون انتخابات در این مورد اعلام خواهد شد.

مقام های پیشین کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان نیز تصمیم دادگاه اختصاصی انتخاباتی را غیرقانونی می دانند. احمد ضیاء رفعت سخنگوی پیشین این کمیسیون می گوید "مداخله" دادگاه ویژه در کارهای انتخاباتی، در تضاد کامل با قوانین جاری در این کشور است.

آقای رفعت گفت که این تصامیم از نظر قانونی، اعتبار ندارد.

مطالب مرتبط