مجله رادیویی؛ غیبت زنان در سینمای افغانستان

سلیم شاهین کارگردان

در مجله فرهنگی این هفته رادیو به مشکلات زنان در سینمای افغانستان، زندگی و کارنامه صوفی قندهاری و یکی دو موضوع دیگر پرداخته ایم و باالهه سرور آواز خوان جوان افغان نیز گفت و گو کرده ایم.

بازیگر زن در سینمای افغانستان

سینماگران افغان برای یافتن بازیگر نقش زن دچار مشکل اند، معمولا در افغانستان بستگان مردان بازیگر به خود می بالند اما بستگان زنان بازیگر احساس شرم می کنند.

در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰ موسسه تولید فیلم و سریال در افغانستان مشغول فعالیت اند اما شمار نقش آفرینان زن در تولیدات سینمایی تنها ۲۵ نفر اعلام شده است.

این در حالی است که تعداد بازیگران مرد بیشتر از ۵۰۰ تن است.

حکایت کمرنگ بودن نقش زنان در عرصه سینمای افغانستان، به همان سال هایی بر می گردد که نخستین فیلم های افغانی ساخته شدند.

امروزه سینماگران مجبور اند بازیگران زن از کشورهایی مانند هند، پاکستان و تاجیکستان را دعوت به همکاری کنند و از آنها بخواهند تا در هیات یک زن ایران ظاهر شوند.

این کار در بسیاری موارد به دلیل گویش و آگاهی نداشتن کافی زنان بازیگر غیر افغان از وضعیت زنان افغانستان، مشکلات، نیازها و در یک کلام نقش مورد نظر در فیلم به خوبی تصویر نشود و کارگردان ها مجبور شوند برای آماده کردن زنان هنرپیشه هندی، تاجیکی و یا هم پاکستانی زحمات و مشکلات بیشتری را تحمل کنند.

چرا چنین است، چه چیزی باعث غیبت زنان در سینما شده است؟

رویا سادات فیلمساز افغان می گوید در جامعه درک نادرستی از سینما وجود داشته است به گونه ای که خانواده ها حاضر نمی شوند به دختران شان اجازه ظاهر شدن در صحنه هایی مانند باردار شدن و همسر کسی بودن را بدهند.

در نتیجه چنین وضعی سیمای اصلی زنانی در پشت پرده های سینما پنهان مانده که نیمی از جامعه را تشکیل داده اند و تلاش های زیادی برای بهتر کردن چهره آنان در یک دهه گذشته در جریان بوده است.

خانم سادات می گوید این زنان نیستند که در مورد حضور خود در سینما تصمیم می گیرند بلکه به جای آنان مردان خانواده تصمیم می گیرند.

صوفی قندهاری شاعر شناخته نا شده