روزنامه های کابل: شنبه، ۴ سرطان

تصمیم اخیر دادگاه ویژه انتخاباتی مبنی بر بیرون کردن ۶۲ عضو مجلس نمایندگان و معرفی کردن افراد دیگر از میان نامزدهای "ناکام" به عوض آنها، در صدر مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

این دادگاه روز پنجشنبه، ۲ سرطان/تیر در پی بازشماری آرای انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور سال گذشته، این تصمیم را اعلام کرد. اما مجلس نمایندگان و نهادهای انتخاباتی این تصمیم را "غیرقانونی" دانسته اند.

هشت صبح در تیتر نخست خود نوشته که دادگاه ویژه تصمیم خود را اعلام کرده و "حالا باید کمیسیون انتخابات تصمیم بگیرد". این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که تصمیم این دادگاه، "بحران خواهد آفرید" و باعث "دامن زدن به تعصبات و تفرقه قومی" خواهد شد.

روزنامه تاکید کرده است: "بر اساس قانون، به جز کمیسیون انتخابات، هیچ نهاد و مقام دیگری حق دخالت در امور انتخابات را ندارد و به همین دلیل، ایجاد محکمه خاص و تصمیم های آن خلاف قانون است. پافشاری مقامات در مورد درست بودن تصمیم های محکمه خاص، راه را برای قانون شکنی های بعدی باز خواهد کرد."

هشت صبح به این باور است که اجرا شدن تصمیم دادگاه ویژه، اعتبار پارلمان را به عنوان یک نهاد دموکراتیک زیر سوال خواهد برد و این امر در شرایط کنونی "خیلی خطرناک" است. نویسنده هشدار داده که تصمیم این دادگاه در آینده الگویی خواهد شد برای "گریز از قانون و زیر پا کردن قانون".

به نظر هشت صبح، مقامها باید در آغاز "برای جلوگیری از تقلب و دستبرد به آرای مردم توجه می کردند که نکردند، ظاهرا نمی خواستند و ظاهرا اهداف دیگری و از جمله بی اعتباری پارلمان، پشت این امر بوده که هنوز هم هست".

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که بحران سیاسی در افغانستان "عمیق‌تر می‌شود" و شدت جهتگیری ها و عمل های تلافی‌جویانه در کشور افزایش خواهد یافت و "فرهنگ خشونت سیاسی" نهادینه‌تر خواهد شد.

به نظر روزنامه، تشکیل دادگاه ویژه این گمان را تقویت کرده است که قدرتهای سیاسی تا زمانی که به سودشان است، از نهادهای دموکراتیک حمایت می کنند و وقتی که با منافع آنها تضاد داشته باشد، "به راحتی گریزگاهی پیدا کرده و تن به قانون نمی دهند".

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که تصمیم اخیر دادگاه ویژه نقش کمیسیون مستقل انتخابات را در افکار عمومی زیر سوال برده و وضعیت کنونی نقش پارلمان را هم زیر سوال می برد و پارلمان برای به دست آوردن جایگاه حقیقی خود نیاز به تلاشها وقت زیادی دارد.

به نظر روزنامه، کمتر کسی باور داشت که انتخاباتی که "موفق" خوانده شده بود و دست ردی بر سینه دشمنان و تحریم کنندگان انتخابات پارلمانی دانسته شده بود، به چنین مراحلی برسد و حالا پس از "مداخله" قوه مجریه و قوه قضائیه در کار انتخابات، همه خوشبینی‌های مردم تبدیل به "یاس" شده است.

چراغ در سرمقاله خود نوشته که حالا "بحران مشروعیت" در قوه های سه گانه دولت با هم تنیده است و این سه قوه به جان هم افتاده و آب را برای گرفتن ماهی برای "دشمنان مردم افغانستان" آلوده کرده اند. نویسنده هشدار داده که این وضعیت پیامدهای بدی بر وضعیت زندگی شهروندان کشور خواهد داشت.

به نوشته روزنامه، این در حالی است که قرار است افغانستان در ماههای آینده بزرگترین مسائل ملی و بین المللی خود را حل کند، اما روند آسیب وارد کردن به مشروعیت ارکان نظام می تواند اثرات مستقیمی بر رویدادها داشته باشد و تامین منافع ملی را با چالشهای بیشتری مواجه کند.

چراغ همچنین نوشته که گفتگو با شورشیان، امضای پیمان استراتژیک با آمریکا و گرفتن مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی، از مسایلی است که دولت باید در مورد آنها تصمیم بگیرد. اما به باور نویسنده، این در حالی است که ارکان نظام دچار اختلاف شده و "سوء استفاده از مواد قانونی" و"رقابت های ناسالم"، توانایی دولت را دچار افت کرده است.

ویسا تاکید کرده است که همه جناح ها باید از "ساختن بحران" در پی تصمیم دادگاه ویژه خودداری کنند و این به نفع مردم نیست که در شرایط حساس کنونی، کشور با بحران داخلی مواجه شود. روزنامه ابراز امیدواری کرده که خدا نکند که همه محکوم به "زوال" شوند.

به نظر روزنامه، کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به دلیل "مدیریت نادرست" آنها، در کارهای خود "بی‌کفاتی" کرده و باعث همه جنجالهای کنونی در مورد انتخابات شده اند. به نوشته ویسا، در کارهای این کمیسیون ها از سطح رهبری تا کارمندان محلی آنها، "نقص و اشتباه" وجود داشته است.

این روزنامه در ادامه افزوده که در هر جای دنیا اشتباه‌هایی در روند برگزاری انتخابات بروز می کند، اما نه در حدی که کل روند انتخابات آسیب ببیند. به نظر ویسا، انتخابات پارلمانی افغانستان در اثر کارهای نادرست افراد "بی‌کفایت و زرپرست" "بدنام" شد و آسیب دید.

مطالب مرتبط