انفجار مرگبار در بیمارستان لوگر در افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در برخی از مناطق ولایت لوگر طالبان نفوذ دارند

مقامات افغان می گویند، انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در بیمارستانی در ولایت لوگر در جنوب کابل، دست کم سی و هشت کشته برجا گذاشته است.

مقامات گزارش کرده اند که زنان باردار، کودکان، پزشکان و پرستاران از جمله قربانیان این حمله هستند.

احتمالا آمار واقعی تلفات این حادثه بیشتر از چیزیست که از سوی منابع رسمی گزارش شده چون به گفته مقامات افغان، شماری از خانواده ها، اجساد نزدیکان خود را از محل بیرون کرده اند.

در اثر این حمله، ساختمان بیماستان تخریب شده و شماری از قربانیان زیر آوار ماندند.

این انفجار پیش از ظهر روز شنبه، ۴ سرطان/تیر در محوطه بیمارستان منطقه "ازر" در ولایت لوگیر روی داده است.

در اعلامیه وزارت بهداشت آمده است که یک موتر/خودرو مملو از مواد منفجره در این حادثه منفجر شد و بیشتر قربانیان این حادثه بیماران و کارکنان این بیمارستان هستند که زنان و کودکان هم در میان آنها دیده می شوند.

این وزارت در اعلامیه خود نسبت به این حمله ابراز "انزجار و نفرت" کرده است.

این مرگبارترین حمله به یک بیمارستان در افغانستان از زمان فروپاشی رژیم طالبان خوانده شده است.

وزارت بهداشت افغانستان گفته که مراکز درمانی محل فعالیت های نظامی و سیاسی نیستند و جناح های درگیر جنگ باید بی‌طرفی مراکز خدمات درمانی را رعایت کنند.

پیشتر از این دین محمد درویش، سخنگوی والی لوگر هم به بی بی سی گفته بود که همه قربانیان این انفجار غیرنظامی و از بیماران، همراهان بیماران و کارکنان یک بیمارستان غیرنظامی هستند.

سخنگوی والی لوگر گفته است که در زمان انفجار شمار زیادی از بیماران و از جمله زنان و کودکان برای درمان در مقابل این بیمارستان منتظر ورود به داخل بیمارستان بودند.

آقای درویش گفته است: "هدف حمله مشخص نیست، اما این واضح است که به یک بیمارستان حمله شده است."

این دومین مورد از حمله ای از این نوع به یک بیمارستان در افغانستان است. بیش از یک ماه قبل، وقوع انفجاری در بیمارستانی در کابل شش کشته بر جای گذاشت.

طالبان مسئولیت انفجار لوگر را به دوش نگرفته اند.

آنها در گذشته هم در موارد مشابه که تلفات سنگین غیرنظامیان را در پی داشته، مسئولیت این حوادث را به دوش نگرفته اند.

این انفجار یک روز پس از اعلام خروج ۳۳ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان در جریان ۱۵ ماه آینده از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفته است.

افزایش ناامنی ها و اعلام خروج تدریجی نیروهای بین المللی از افغانستان نگرانی هایی را در مورد بدتر شدن وضعیت امنیتی در این کشور برانگیخته است.

مطالب مرتبط