هشدار معاون کرزی در مورد 'همکاری عوامل دولتی' با قاچاقچیان مواد مخدر

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای خلیلی بر شناسایی و برخورد جدی نیروهای امنیتی با عوامل همکار در درون نهادهای دولتی با دسته های قاچاق مواد مخدر تاکید کرد.

محمد کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان گفته است که اگر عواملی در درون نهادهای دولتی با قاچاقچیان همکاری نکنند، "امکان انتقال مواد مخدر به پیمانه بزرگ (میزان زیاد) وجود ندارد."

آقای خلیلی که روز یکشنبه، ۵ سرطان/تیر به مناسب روز جهانی مبارزه با مواد مخدر سخن می گفت، بر شناسایی و برخورد جدی نهادهای امنیتی با عوامل این همکاری تاکید کرد.

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان گفت: "این واقعیتی است در همه کشورها و به خصوص کشورهای منطقه که تا همکاری از درون ارگانها و نهادها با باندهای مافیایی نباشد، اصلا بسیار مشکل است که مواد مخدر در سطح کلان منتقل (قاچاق) شود."

او همچنین تاکید کرد: "باید این انسانها و عناصر در هر نهادی که باشند، شناسایی شوند و به پنجه قانون سپرده و جزا داده شوند".

آقای خلیلی از نهادهای قضایی کشور هم خواست که در محاکمه افرادی که در همکاری با گروه‌های قاچاق مواد مخدر دست دارند، برخورد جدی کنند و نباید به آنها [حکم] "برائت" بدهند.

هر چند در گذشته هم برخی مقامهای دولت افغانستان گفته اند که شماری از ماموران دولتی در همکاری با قاچاق مواد مخدر دست دارند، اما این ماموران هرگز به طور علنی شناسایی و معرفی نشده اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption افغانستان "بزرگترین" کشور تولید کننده جهان است.

افغانستان "بزرگترین" کشور تولید کننده و صادر کننده مواد مخدر جهان است و بخشی از کشتزارها در مناطق مختلف این کشور هر سال به کشت خشخاش اختصاص می یابد.

هر چند وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرده که میزان کشت خشخاش و تولید تریاک در چهار سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته، اما مقامهای این وزارت گفته اند که شمار معتادان در این کشور به سرعت در حال افزایش است.

ضرار احمد مقبل، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان گفته است: "از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۰ تعداد معتادان در کشور ۱۴۶ درصد افزایش یافته است."

به گفته او، در حال حاضر دولت افغانستان توانایی درمان تنها یک درصد از معتادن کشور را دارد، اما در نظر است که تا چهار سال آینده دولت توانایی درمان تا ۴۰ درصد از معتادان را پیدا کند.

آقای مقبل افزایش شمار معتادان در افغانستان را "خطری بزرگ برای امنیت" این کشور دانست.

مقامات افغان تجارت مواد مخدر را یکی از منابع مالی شورشیان و افزایش نا امنی در افغانستان می دانند.

این مقامها همچنین گفته اند که درآمد تجارت مواد مخدر باعث رشد اقتصاد غیرقانونی و مختل شدن نظام اقتصاد قانونی در کشور می شود.

مطالب مرتبط