درگیری کوچیها و روستائیان غزنی صدها خانوار را آواره کرده است

موسی اکبرزاده حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای اکبرزاده گفت که مشکل میان کوچی ها و روستاییان حل و آوارگان در حال بازگشت هستند.

مقامهای محلی در ولایت غزنی گفته‌اند که در پی درگیری میان عشایر کوچی روستائیان منطقه ناور این ولایت، یک نفر کشته و صدها خانوار آواره شده اند.

ساکنان منطقه ناور گفته اند که "افراد مسلح" کوچی روز ۳۱ جوزا/خرداد وارد منطقه ناور شده اند و در پی ورود آنها به این منطقه درگیریهایی میان آنها و روستائیان روی داده است.

به گفته آنها، در اثر این درگیری "صدها خانه" به آتش کشیده شده، صدها خانوار از خانه های خود به مناطق امن تر کوچ کرده اند و یک نفر از روستائیان در جریان این درگیری ها کشته شده است.

موسی خان اکبرزاده، والی غزنی در گفتگویی با بی بی سی کشته شدن این فرد در اثر درگیری مسلحانه میان دو طرف و آواره شدن شماری از روستائیان را تایید کرد، اما گفت که خانه های مردم به آتش کشیده نشده است.

آقای اکبرزاده گفت: "برای حل این معضل بین کوچی ها و روستائیان، چند روز پیش هیاتی از شهر غزنی وارد ناور شد و بر اساس گزارشهایی که در دو روز گذشته ما داشته ایم، وضعیت امنیتی در ناور خوب است و مساله ای جدی نیست."

والی غزنی افزود که آوارگان این درگیری ها در پی برقراری آرامش در منطقه، در حال بازگشت به خانه های خود هستند.

اما صاحب شاه، عضو شورای ولایتی غزنی به بی بی سی گفت که درگیری ها میان کوچی ها و روستائیان باعث نگرانی های شدید مردم و وارد آمدن خسارت های سنگین به روستاییان شده است.

این عضو شورای ولایتی غزنی به بی بی سی گفت افرادی که با عنوان کوچی وارد منطقه ناور شده اند، "مسلح و از اعضای گروه طالبان" هستند.

او گفت: "فعلا در مجموع ۲۸ قریه در دره های سبزآب و شهر خوات در ولسوالی ناور توسط طالبانی که از نام کوچی سوء استفاده کرده، به آتش کشیده شده، هیزم مردم به آتش کشیده شده و مواشی شان توسط همین افراد برده شده و نزدیک به صد خانه مسکونی هم به آتش کشیده شده است."

والی غزنی در گفتگوی خود با بی بی سی این ادعا را که افراد وابسته به طالبان با عنوان کوچی وارد ناور شده اند را رد کرد و گفت که بر اساس اطلاعاتی که به او رسیده، آنها کوچی هستند و با گله های شتر و گوسفند خود به ناور رفته اند.

صاحب شاه گفته است که در پی درگیری میان روستائیان و کوچی ها، نیروهای پلیس در محل درگیری حضور یافته و امنیت منطقه تامین شده است. به گفته او، در حال حاضر افراد مسلح منطقه را ترک کرده اند.

مشکلات میان کوچیها و روستائیان مناطق مرکزی از جمله ساکنان بهسود در ولایت میدان وردک در چند سال گذشته نیز باعث تنشهای زیادی شده است.

کوچی ها در سالهای اخیر در فصل های بهار و تابستان وارد این مناطق می شوند، اما حضور آنها در این مناطق همواره با درگیری های مسلحانه با روستائیان و در مواردی با تلفاتی هم به همراه بوده است.

دولت در سالهای گذشته بارها اعلام کرده است که مشکل میان کوچیها و ساکنان محلی را حل کند اما تاکنون رسما در این مورد اقدامی نکرده است.