روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۵ سرطان

بحث‌ها بر سر جنجال‌های انتخاباتی در افغانستان در رسانه‌های این کشور همچنان گرم است و روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی همین موضوع پرداخته‌اند.

روز پنجشنبه، ۲ سرطان/تیر، دادگاه ویژه شکایات انتخاباتی به خروج ۶۱ تن از اعضای مجلس نمایندگان و ورود ۶۱ تن دیگر که در انتخابات پارلمانی روز ۲۷ سنبله/شهریور ۱۳۸۹ از سوی کمیسیون مستقل انتخابات "ناکام" شناخته شده بودند، رأی داد.

اما مجلس، این دادگاه و رأی آن را غیرقانونی می‌داند و در واکنش به تصمیم این دادگاه، عبدالسلام عظیمی، رئیس دادگاه عالی، و پنج عضو این دادگاه و همچنین محمد اسحاق الکو، دادستان کل کشور را سلب اعتماد کرده است. دادگاه عالی و دادستانی کل این تصمیم مجلس را نپذیرفته‌اند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته است که با افزایش تنش‌ها میان رئیس‌جمهوری و دادگاه عالی از یک سو و مجلس نمایندگان از سوی دیگر، افغانستان در "سراشیبی خطرناکی" قرار گرفته است. به نظر نویسنده، این سه قوه دولت به جای همکاری، مانع فعالیت‌های یکدیگر می‌شوند و دستاوردهای یکدیگر را خنثی می‌کنند.

به نظر این روزنامه، مقابله قوه مجریه و مقننه حالا از "مرزهای قانونی و حقوقی گذشته" و به یک بحران سیاسی "خطرناک" تبدیل شده است. نویسنده هشدار داده است که این تقابل می‌تواند آینده کشور را با ابهام و تاریکی بیشتر مواجه کند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه افزوده است که نظام افغانستان در دو سال اخیر با "فروپاشیدگی" مواجه شده و نظم درونی خود را از دست داده است. نویسنده به این باور است که اگر وضعیت به این منوال ادامه یابد، نظام با "سقوط حتمی" مواجه خواهد شد.

ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته است که بدون شک، شخص رئیس‌جمهوری در رویارویی با مجلس نمایندگان قرار گرفته است و اگر او به رأی مجلس مبنی بر عزل سرپرست دادگاه عالی و پنج عضو آن و همچنین دادستان کل کشور وقعی نگذارد، وضعیت کشور بیشتر از این با چالش مواجه خواهد شد.

به نظر این روزنامه، اگر قرار بر این باشد که حکومت تصمیم دادگاه ویژه را "با زور سرنیزه" عملی کند و مجلس هم دست به تظاهرات و اقدامات مشابه بزند، در آن صورت باید "روی دیگر سکه را هم خواند".

ماندگار در توضیح این مطلب نوشته است که در حالی که مشکلات امنیتی در کشور افزایش می‌یابد و اوضاع سیاسی و نظامی دشوارتر می‌شود، رئیس جمهوری در کشور "وضعیت فوق‌العاده" اعلام خواهد کرد.

ماندگار افزوده است که در چنین حالتی رئیس جمهور، لویه جرگه (مجلس بزرگ سنتی) را فراخواهد خواند و دست به "تعدیل قانون اساسی" و "تمدید" مدت کار خود در مقام ریاست جمهوری خواهد زد.

انیس، روزنامه دولتی، در سرمقاله شماره امروز خود "نیاز به تشکیل کمیسیونی برای حل بحران پس از انتخابات پارلمانی" را مطرح کرده و نوشته است که این کمیسیون باید باصلاحیت باشد تا بتواند راه‌های حل این بحران را بررسی کند.

این روزنامه افزوده است: "جهت رفع این بن‌بست، پیشنهاد می‌گردد که تحت نظر حقوقدانان برجسته و نهادهای حقوقی و با شرکت نمایندگان ملت و منابع دخیل در قضیه، بحران پس از انتخابات هرچه زودتر تشکیل و راه‌های حل جستجو شود".

به نظر انیس، نهادهای تمثیل‌کننده اراده ملی در افغانستان، مانند "قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه با سوال‌های "عمده‌ای" مواجه هستند. نویسنده، وضعیت کنونی در کشور را "دشوار و حساس" دانسته است.

انیس تاکید کرده است که مردم افغانستان به اندازه کافی بحران‌ها و پیامدهای آنها را تجربه کرده‌اند و حالا با نگرانی تمام منتظر حل مشکلاتی هستند که ادامه آنها به نفع هیچ کسی نیست.

آرمان ملی نوشته است که "قلدری" بر فضای کشور حاکم شده و دادگاه ویژه شکایات انتخاباتی، پارلمانی را که حامد کرزی، رئیس جمهوری، افتتاح کرده است، حالا "لگدکوب" می‌کند و از سوی دیگر، مجلس نیز تیغ از نیام درآورده و یک‌سره وارد مصاف دادستانی کل و دادگاه عالی کشور شده است.

به نظر نویسنده، طرف‌های مناقشه هیچ کدام به ادعاهای طرف دیگر تن در نمی‌دهند و این روز، فضای شهر را قلدری کسانی پر کرده است که باید یا قانون بسازند یا آن را عملی کنند و از سوی دیگر، طالبان هم به حملات مرگبار انتحاری خود ادامه می‌دهند.

نویسنده آرمان ملی در ادامه مدعی شده است که آقای کرزی با تشکیل دادگاه ویژه، وضعیت کنونی را با خطر مواجه کرده و راه را برای سقوط نظام به دست طالبان "هموارتر" کرده است. نویسنده افزوده است که با این حال "نیت و بصیرت" رئیس جمهوری "زیر سوال" می‌رود.

ویسا در سرمقاله خود نوشته است که جنجال‌های میان نهادهای مختلف دولتی نشان می‌دهد که "آتش جنگ سیاسی داخلی" در داخل نهادهای دولتی در حال شعله‌ور شدن است. به نظر نویسنده، هر چند در این "جنگ سرد" از توپ و تانک استفاده نمی‌شود، اما در واقع "بسیار خطرناک‌تر" از جنگ با سلاح گرم است.

این روزنامه افزوده است که این جنجال‌ها باعث نگرانی مردم شده است و در اذهان بسیاری، این سوال وجود دارد که در چنین وضعیتی افغانستان به کدام سو می‌رود و تحولات کشور چگونه رقم خواهد خورد.

ویسا تاکید کرده است که در وضعیت کنونی خرد، منطق و برخورد عاقلانه رهبران حکومتی و سیاسی می‌تواند راهگشای مشکلات جامعه باشد، ولی باید دید که این رهبران چه تصمیمی می‌گیرند.

چراغ با اشاره به حمله تروریستی به یک بیمارستان غیرنظامی در ولایت لوگر در جنوب کابل نوشته است که "تروریستان برای متنفر کردن مردم از حضور نیروهای خارجی در کشور، دست به این گونه کشتار می‌زنند".

در پی این انفجار که روز شنبه (۴ سرطان/تیر) در بیمارستان منطقه "ازر" در ولایت لوگر روی داد، دست‌کم ۲۷ نفر کشته شدند که بیشتر آنها را کودکان، زنان و کارکنان بیمارستان تشکیل می‌دادند.

به نظر چراغ، تروریست‌ها با کشتار غیرنظامیان و بمبگذاری در بیمارستان، از یک سو می‌کوشند همکاری مردم با نیروهای امنیتی و بین‌المللی را "تلافی" کنند و از سوی دیگر، روابط میان مردم و این نیروها را برای متشنج کردن وضعیت، به هم بزنند.

به باور این روزنامه، تروریست‌ها در پی این انفجار در میان مردم تبلیغ خواهند کرد که همکاری با دولت و نیروهای خارجی چنین پیامدهایی دارد و نسبت به همکاری مردم با دولت هشدار خواهند داد.

چراغ در ادامه تاکید کرده است که دولت باید به مردم اطمینان بدهد که امنیت آنها در پی همکاری با دولت تامین می‌شود.